Tittade just ut genom fönstret. Snö. Inget röj, inga älgar, inga fulla fjortisar eller annat. Allt var frid och fröjd. Då såg jag en liten prick röra sig. Såg först ut som en sån där pytteliten spindel, jag tänkte att den kanske spinner väv och klättar uppåt. Men plötsligt började den byta riktning och såg ut att flyga likt en helikopter.
Är det en bananfluga i miniatyrformat? Nej, den rör sig för mjukt för det. Ser jag fel på avståndet, ÄR det en helikopter lååångt borta i himlen? Nej, avståndet är cirka 50 cm utanför fönstret.
Vad fan är detta? Aldrig sett något liknande förr. Den rörde sig mycket märkligt, inte alls lika oregelbundet som småkryp alá bananflugor utan den rörde sig mycket, mycket mjukt. Den rörde sig också mycket långsamt.
Dessutom var den mindre än en bananfluga. Skulle uppskatta att den var 1 mm stor, och enda anledningen till att jag kunde se den var för att jag hade den här vita sörjan till vinterhimmel i bakgrunden.
PS: Det är inte helt vindstilla ute, så jag förstår inte hur den kan röra sig så mjukt. Den borde ju fan blåsa iväg för minsta lilla!
Jag ska kolla igen och se om jag kan fånga den.