Citat:
Ursprungligen postat av MisterZegna
Du fattar inte riktigt va? Arbetskraftsinvandring innebär att jag får invandra och uppehålla mig i ett land om jag ordnar ett arbete där. Om jag lyckas ordna ett arbete betyder det att det inte funnits inhemsk arbetskraft att tillgå eller att jag varit mer kvalificerad. Det finns massor av arbeten som är svåra att tillsätta på grund av kompetensbrist i Sverige.
Du är liberal va..
jag är socialist, ingen arbetskraftinvandring.. det betyder en reservpott av arbetskraft som pressar lönerna nedåt och betyder att kapitalet suger ut arbetarklassen ännu mer.. och roffar åt sig ännu mer av marginalerna av det arbete som vi arbetar ihop..
Det här är en liberal propaganda förvrängnings-kampanj som sker.. som går ut på att alla omedvetet skall bli socialliberala i arbetarklassen.
Om kompetensbrist uppstår så vet du mycket väl vad det betyder i ett sådant kontrollsamhälle som Sverige. (jag antar att du är över 30 och har följt med i debatten senaste 10 åren.)
Det betyder att någon medvetet av politiska skäl valt att inte utbilda tillräckligt med människor för att fylla tjänsterna.. det skulle aldrig hända annars i någon större skala inom högkvalificerade yrken..
För sökande och och folk med höga betyg har vi sannerligen.
Invandring skall ske på humanistisk grund, och då humant, och ingenting annat.