Citat:
Ursprungligen postat av jellesi
Hur lyckades du faktorera så stora tal btw? Eller, mer relevant kanske, hur gjorde dom på den tiden? Läste nån wikipediaartikel om ena killen du nämnde och han verkade vara aktiv på 1400 talet.. Iofs kanske inte sååå svårt om man har en massa tid, är lite matematiskt skillad och intresset
Jag har ingen aning om vart de fått talen ifrån, tycker det låter som väldigt stort antal änglar för övrigt. Dock så tycker jag ändå att det var lite spooky att det vart 4 6or när man multiplicerade talen... Vidare så ser alla fyra talen ut att vara primtal.
Hej hopp!
Nu tänker du på det från fel håll. Jag har ju fått fram talserien genom att faktorisera båda författarnas gissade antal. Alltså, de läser kanske Bibeln och hittar nåt stycke som är rikt på symbolik, och i det här stycket finns referens till talen 2, 3, 11 och 101 på något vis. Kanske direkt, eller kanske genom ytterligare beräkningar och symboltydning. Och så kommer båda fram till att alltsammans ska multipliceras, men är inte eniga om vilka exponenter talen ska ha, och därför olika antal, men som bygger på samma siffror ändå. Så de behöver inte faktorisera talen, eftersom de har kommit fram till dem själva, genom beräkningar.
Primtalsuppdelning är vad faktorisering innebär. Man bryter ner ett tal till minsta beståndsdelar, vilket är primtal, eftersom primtal inte kan delas upp längre.
Jag använde Wolfram Alpha.
En annan skojig grej är att 11² * 101² = 1 234 321, ett lite ovanligt tal.
Citat:
Ursprungligen postat av flygande mattan
Den bibliska tesen är ju 'fallen', men alla religioner förklarar det inte så. Islam talar inte om 'ormen' eller Shytan/Iblis som det står i Koranen ens som en ängel, utan som en jinn. Skillnaden är, enligt islamisk teologi, att en ängel inte har en egen vilja (kan alltså inte revoltera mot Skaparen) medan en jinn har en fri vilja, precis som vi människor. Och därför kunde 'ormen' eller Shaytan/Iblis revoltera och ta vilken väg han ville. Och kan göra givetvis än idag.
Det kan förklaras med ett "regelverk", att enligt reglerna får änglarna inte använda sin vilja och göra nåt som motsäger Gud, då blir de bestraffade, medan en människa har fri vilja, och ges möjligheten att förneka Gud utan direkt åtgärd eller bestraffning.