Citat:
Ursprungligen postat av P3RK3L3
Personligen har jag svårt att uttala mig objektivt eftersom jag pratar flytande finska, men det är faktiskt ett väldigt roligt språk om man kan det bra kan jag upplysa om. Det tycker alla jag känner som kan är tvåspråkiga med finska som ett av dom.
Håller med dej helt och hållet (jag är också själv tvåspråkig). Däremot kan det inte förnekas att många finnar talar både kortfattat och entonigt, och att språket på så vis inte är vidare njutbart för en som inte begriper något av orden. Och inte låter det vackert heller när en talares ljudvolym stiger på grund av intag av promillehaltiga drycker.
Vad tycker ni helt apropå att den här "vitsen" från diverse finska hemsidor bevisar? Översättningen är min egen ...
En finne och en svensk grälade om vems modersmål var vackrare. Eftersom de inte nådde nån lösning, bad de engelsk språkforskare om neutral hjälp. Forskaren bad dem båda att översätta en rad ur en dikt till sitt eget språk:
Island, island, Grassy island, Grassy island's bride.
Finnen översatte:
Saari, saari, Heinäsaari, Heinäsaaren morsian.
Och så var det svenskens tur:
Ö, ö, Hö ö, Hö ös mö.