2004-05-22, 20:33
  #61
Medlem
Cineastens avatar
re

Är det ingen som har sett Pås-mannen då? Det var en hemlös lirare på Södermalm som brukade hasa runt släpandes på en massa plastkassar. Ibland hade han dem virade runt kroppen, på fötterna, hängandes i skosnören från axlarna etc..Skäggig, skitig och jävlig var han. Vid ett tillfälle såg jag honom på t-banan. Då satt han och pratade för sig själv..mumlade om socialkärringar, varulvar, vampyrer och annat. Totalt osammanhängande och hysteriskt roligt.

Negern som säljer vykort måste var den där skäggiga nissen som säger sig vilja bygga skolor i Kamerun (har iaf för mig att det gällde Kamerun). Han bär väl alltid solbrillor om jag inte minns fel?

Sen har vi en annan dåre som brukade glida runt på Söder, framförallt kring Gullmarsplan. Stor som ett hur, solbrillor, skitig rock, smutsiga byxor och stank gammalt as. Han pratade alltid för sig själv. Såg ut som han just sluppit från Gökboet..

Rebell-Robban är skön. Trevlig kille med lustiga texter på repertoaren som t.e.x Knulla en snut i röven..Såvitt jag vet varken dricker eller knarkar han. Jag har iaf aldrig sett honom berusad. Han är tillsammans med nån jävligt muppig brud som är typ 1.50 lång, fet och alltid knäpptyst. Jag tror aldrig jag har hört henne säga flaskhals ens. Robban är däremot väldigt pratglad och diskuterar gärna invandringspolitik, Göran Persson, sjukvården, droger, snutar, rasism etc.

Sen måste ni väl känna till den där lilla pundaren med skinnjackan, kepsen/mössan och snorbromsen som åker runt och spelar fiol? Ibland händer det att han spelar på nattbussen men det var länge sen jag såg honom nu. Brukade hålla till i Bagis bla.

Det finns massor utav original i Stockholm.

Apropå det..är det någon som har en susning om vem eller vilka det är som glider runt i Stockholm och sätter upp handskrivna A4:a ark som är fullplottrade med krumelurer? Samhällskritiska (såvitt jag har förstått det)texter som är extremt osammanhängande. Lapparna hänger i princip överallt och jag har sett dem ända sen jag började åka in till stan på egen hand i början av 80-talet. De brukade sitta lite varstans på Söder, ibland hittar man dem på anslagstavlan vid Norra Bantorget (parken) och på en del andra ställen. Nån som vet vad jag snackar om?
2004-05-22, 20:56
  #62
Medlem
Ruskigbusss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Cineasten
Apropå det..är det någon som har en susning om vem eller vilka det är som glider runt i Stockholm och sätter upp handskrivna A4:a ark som är fullplottrade med krumelurer? Samhällskritiska (såvitt jag har förstått det)texter som är extremt osammanhängande. Lapparna hänger i princip överallt och jag har sett dem ända sen jag började åka in till stan på egen hand i början av 80-talet. De brukade sitta lite varstans på Söder, ibland hittar man dem på anslagstavlan vid Norra Bantorget (parken) och på en del andra ställen. Nån som vet vad jag snackar om?

Jag såg några lappar fasthäftade på träd längs med en gata i Bromma. Orkade inte att gå fram och läsa. Brukar oftast vara nån rättshaverist som skriver dessa. Fanns några i Växjö också - när jag bodde där.
2004-05-22, 21:05
  #63
Bannlyst
Apropå det..är det någon som har en susning om vem eller vilka det är som glider runt i Stockholm och sätter upp handskrivna A4:a ark som är fullplottrade med krumelurer? Samhällskritiska (såvitt jag har förstått det)texter som är extremt osammanhängande. Lapparna hänger i princip överallt och jag har sett dem ända sen jag började åka in till stan på egen hand i början av 80-talet. De brukade sitta lite varstans på Söder, ibland hittar man dem på anslagstavlan vid Norra Bantorget (parken) och på en del andra ställen. Nån som vet vad jag snackar om?[/quote]
Måste vara B-O Gavne
2004-05-22, 22:30
  #64
Medlem
Nån ni inte nämnt är den extremt glada Stockholm City-utdelaren i T-centralens gång. En riktigt förbannat skitglad street-lirare som springer fram till de som vill ha en tidning, önskar dem en trevlig dag, och ler som fan.
2004-05-22, 22:51
  #65
Medlem
Har ingen hört talas om cykeldåren då?
Han har en stackars hund som han antastar har jag hört och cyklar alltid men en massa plastkassar.
Han brukade alltid vara vid vårat trapphus i stan förut och åka ledstång!
Ja, han åkte ledstång, en gång frågade jag han varför han åkte hit och åkte ledstång?Då svarade han att vi hade så bra ledstång
2004-05-22, 22:52
  #66
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av murmelmannen
Måste vara B-O Gavne
Försök inte! Stockholmarna har nog med orginal som det är så försök fan inte sno av våra Västerås-orginal också! :mad:
2004-05-22, 23:08
  #67
Medlem
Farbror Buskes avatar
Jag kommer ihåg "Lill-Herman" i Skellefteå. Det är en hel del år sen han dog nu. Han var en vanlig man en gång i tiden, tills han råkade ut för en bilolycka och fick en smäll i skallen. Därefter brukade han förnöja skelleftebornas vardag med sina upptåg. En gång trängde han sig före i systemkön, och en irriterad herre påpekade detta, varvid Lill-Herman snäste av honom med "håll käften gubbjävel".

Han brukade äta matrester och dricka slattarna från stadens serveringar...ja det var en skön lirare
2004-05-22, 23:13
  #68
Medlem
Brors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ampersand
Tråden om original och galningar i Växjö fick mig inspirerad att försöka komma på vilka jag känner till från Stockholm. Är Stockholm originalfattigare än andra städer? Eller är staden bara så stor att de försvinner i mängden?

Stockholm är en stad, som egentligen består av hundratals småstäder - sammanlänkade med en tunnelbana för att få någon slags sammanhörighetskännsla. Men i själva grunden är Stockholm en splitrad stad där man inte vet så mycket om varandra egentligen. Så att fråga om orginal i Stockholm är ganska svårt, det finns ju ett par stycken som alla känner till, men sen så finns det en uppsjö med ett par mera lokala förankringar.
Varenda förort i Stockholm lär ha ett tiotal orginal, jag vet iaf att från den förorten söder om Slussen där jag bor så kan jag räkna upp en handfull i samma andetag.

Men det är klart, gott om orginal finns det i Stockholm, faktum är att vi nog har ett överflöd på dem. Så att vissa som skulle göra stora rubriker ute i någon håla kan helt enkelt försvinna i mängden bland alla tokdårar som florerar på våra gator här.

Men man kan ju alltid framhålla vissa ansikten framför andra, t ex Sydamerikanen i Shorts året om. Han känner alla i Stockholm till och borde få titeluera sig "Stockholmsorginal".
Spärrvakten med personlighetsklyvning vid mina hemtrakter däremot uppnår nog inte samma känndisstatus, dock så är han ett av många orginal i Stockholm, om en inte ett "stockholmsorginal". Han får nöja sig med den inte fullt så smickrande titeln; "förortsorginal".

F.ö. så kommer oftast orginalen med solen. Så vi får hoppas på en lång och varm sommar där man kan glutta på kostiga människor när man ligger i gräset med en glass i handen.
2004-05-22, 23:32
  #69
Medlem
XSSs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ampersand
Nakna sydamerikanen: Nåja, inte helt naken, men han går runt i shorts och sandaler året runt. Jag har läst någon intervju med honom, där han sade att han skulle ha kunnat gå helt naken, om det inte vore för risken att bli tagen av polisen... Kylan ansåg han inte vara ett problem. Kroppen anpassade sig efter ett tag, menade han (underhudsfett och kroppsbehåring hjälper säkert till i hans fall.)

Han har jag kört många gånger, han hälsar alltid och ler lite mysko mot en när man går förbi, helt ofarlig skön kille =)


Citat:
Ursprungligen postat av Troian
- En person man ser då och då på tunnelbaneperrongen vid T-centralen, en kvinna i 60-70-årsåldern kanske som går omkring med ett plakat med något obegripligt religiöst(?) budskap. Tror det är något judiskt.

Jo en stor blågul skylt, hon har börjat hänga runt Fridhemsplan tydligen, jag såg henne där i torsdag och idag, det står något om Jehovas eller kanske Jahve på baksidan, klart något judiskt då framsidan ser ut som deras ljusstakar, tycker jag iaf.


Citat:
Ursprungligen postat av Ruskigbuss
För nåt år sedan när jag jobbade i City så stod det ganska ofta en kille vid Hötorgets T-banas hållplats och skrev ner statistik över när tågen kom.
Han stod vid något skåp och hade boken ovanpå.

Kastade ett snabbt öga i boken och det var fulltecknat med tider.

Ibland gick han en bit ifrån - men om någon närmade sig boken - så kom han strax tillbaka.

Det där är Robert, lokalkändis hos oss som jobbar i tuben, han är lite småkär i tågen och han försöker lära sig namnen på oss förare så han kan hälsa på oss, annars är han lite blyg, han brukar stå som du säger vid Hötorget vid en av brandredskapsskåpen och skriva ner tiderna, han brukar ibland få en tidtabell av oss förare om vi har en extra som han vill ha.

Han säger att han har sökt jobb på tunnelbanan men inte fått det, däremot har han enligt egen utsago jobbat med att plocka tidningar.

En kul anekdot om den här killen var när jag var ny nere i tuben och hade med mig en handledare när jag var ute och körde, vid Hötorget klev Robert på och hon började berätta om killen då, han satte sig precis vägg-i-vägg med hytten och detta var de gamla tågen då man kunde höra igenom och efter ett tag så märkte vi att han satt och ropade ut stationsnamnen strax innan jag gjorde det, hela vägen ner till Farsta Strand och tillbaks till Hötorget, kul kille.


Några orginal ni missat är ju hon som spelade orgel på plattan, hon är visserligen död nu men endå.
Sen har vi killen om ska ta på ALLT, han är lite stirrig och måste ta på allting, förutom människor då men han springer runt och lägger sina händer ÖVERALLT, det ser småsjukt ut när han försöker nå skyltar mm. nere i tuben.
2004-05-23, 00:05
  #70
Medlem
Troians avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Wentor-
Nån ni inte nämnt är den extremt glada Stockholm City-utdelaren i T-centralens gång. En riktigt förbannat skitglad street-lirare som springer fram till de som vill ha en tidning, önskar dem en trevlig dag, och ler som fan.

Vid Uppsalapendeln? Mörkhyad? Härlig kille!
2004-05-23, 02:22
  #71
Medlem
eantrs avatar
He he kul tråd. Mitt bidrag får väl bli den där som brukar spela gitarr på blå linjens tåg. Han är skön, invandrare som tolkar svenska klassiker, Tomas Ledin, Strömstedt eller varför inte en Beatleslåt. Rösten hans är lite speciell, hans sätt att framföra låtarna får folk att le. Skön helt enkelt, ruggigt avväpnande som botemedel mot stress. Får alltid en femma av mig.
2004-05-23, 03:26
  #72
Medlem
Bleeps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Cineasten
Apropå det..är det någon som har en susning om vem eller vilka det är som glider runt i Stockholm och sätter upp handskrivna A4:a ark som är fullplottrade med krumelurer? Samhällskritiska (såvitt jag har förstått det)texter som är extremt osammanhängande. Lapparna hänger i princip överallt och jag har sett dem ända sen jag började åka in till stan på egen hand i början av 80-talet. De brukade sitta lite varstans på Söder, ibland hittar man dem på anslagstavlan vid Norra Bantorget (parken) och på en del andra ställen. Nån som vet vad jag snackar om?
Nej ingen vet nog faen vem det är men människan är jävligt envis; jag har sett de där sakerna på anslagstavlor runt om i stan så länge jag kan minnas. En äkta rättshaverist ger aldrig upp!

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in