2008-01-07, 21:51
  #1
Bannlyst
Aftonbladet polisanmäler de som crackar deras egna mailboxar men betalar
och anlitar våldsdömda kriminella som crackar sverigedemokraternas mailboxar.

- PKiter i ett nötskal. - Hyckleri på högsta nivå.

http://www.aftonbladet.se/nyheter/article348782.ab
"Tidningen Expo avslöjar deras e-post"

Expo crackar inte bara nazisters mailboxar utan även andra som de "uppfattar" som nazister och rasister, tex SD vars mailboxmaterial minst 3 gånger redovisats öppet av Expo. - Aftonbladet har i alla år samarbetat med Expo. Trots att man vet att Expo köper stulna interna handlingar, (ex medlemsregister över SD medlemar) håller sig med kriminella åsiktsregister över oliktänkande, osv.

---

Förundersökningen runt Aftonbladet journalisten Christofer Fager ang de av Expo och Aftonbladet riggade Alexandra Pascalidous- "nazister i trappan" bilderna. Här erkänner aftonbladets journalist bla att de vet att EXPO sysslar med grundlagsvidring åsiktsregistrering av bla SD medlemar. Här redovisas även hur den "idiella" organisationen EXPO tar hutlöst bra betalt för sina tjänster. - Aftonbladet betalar gärna och ofta.


Sid: 749 (förundersökningen):

På frågan om Fager sagt att det finns politiska åsiktsregister över nazister som skulle vara upprättade av s.k. vänsterextremister, svarar han: - Det är ju allmänt känt. Vidare berättar han att han själv inte känner till något av de här registren, men att "dom här Expo som är nedlagda, dom har haft listor"

Sid: 860:
- Fager: "Jag har bland annat haft researchers till, alltså undersökare kan man väl översätta det till, till mitt, jag ska väl inte säga förfogande men som har hjälpt mig med faktauppgifter och det är faktiskt inte något man får hur som helst, jag menar det kostar ju pengar"

Sid: 866:
På frågan om vem som "arvoderat", gett ersättning till researcherna, svarar Fager: "- Aftonbladet naturligtvis."

Sid: 867
Åklagaren: "Jag vill bara fråga dig nu. Namnet på dom personer som du säger att du har använt som researchers."

Fager: "Ja, den ena killen heter Peter Karlsson."

Åklagaren: "Var bor han?"

Fager: "Jag har aldrig varit hemma hos honom"

Åklagaren: "Hur kommer du i kontakt med honom?"

Fager: "För att han har vid flera tillfällen hjälpt Aftonbladet med research vid såna här frågor och jag tilldelades honom av redaktionsledningen."
Åklagaren: "Av vem där?"

Fager: "eh, jag tror det var Sigge Ennart."

Åklagaren: "Har du träffat Peter Karlsson?"

Fager: "Jaja, vi har jobbat ihop."

Åklagaren: "Det var en"

Fager: "Också Katarina, jag kommer inte ihåg efternamnet, jag är ledsen alltså."

Åklagaren: "En journalist eller?"

Fager: "Båda dom måste man ju säga att dom anses va - - -, dom är nog journalister kan man beteckna dem som. Jag väljer att säga researchers."

Åklagaren: "Arbetar dom på andra tidningar. ƒr dom anställda på andra tidningar?"

Fager: "Jag vet inte."

Åklagaren: "Du vet inte?"

---------------------------------



Aftonbladetjounalisten Fager "vet inte" att Expo medarbetaren arbetar på Expo....harkel... Låt oss se varför AB journalisten ljuger för åklagaren och inte berättar ens expomedarbetarens riktiga namn. Man ljuger också om vad folk heter på riktigt.

- Låt oss se på bakgrunden på vad Aftonbladet anlitar för Expo-folk.
Peter Karlsson är nämnligen ett alias för Anders Carlqvist.

Lördagen den 16 mars 1991 deltog den då 23-årige Anders Carlqvist i en husockupation av en fastighet belägen i korsningen Blasieholmsgatan och Teatergatan i centrala Stockholm. Fastigheten ägdes av Svenska Arbetsgivareföreningen (SAF). För detta greps ett tjugotal ockupanter för bland annat olaga intrång och skadegörelse. Carlqvist själv greps ovanpå taket till Strand Hotell, då han försökte fly ner ifrån taket iförd rånarluva.

Samtliga var maskerade, varav de flesta med så kallade rånarluvor. Då polisen bröt sig in i byggnaden hittade de först ett flertal tömda brandsläckare i trapphuset. Ockupanterna hade även rökfyllt trappen med en enligt polisen: "rökutvecklande kemisk blandning". Gatstenar hade radats upp på balkongerna ut mot Teatergatan. Man fann även mängder med material som enligt polisens tekniker med all säkerhet skulle användas för att framställa brandbomber. Också kirurghandskar som fyllts med olika sorters vätskor hittades, liksom fyrverkeripjäser, smällare och dartpilar.

Kostnaderna för vandaliseringen uppgick till 300 000 kronor.

---------------------------------------

Den 29 november 1992 höll Sverigedemokraterna ett offentligt möte i Medborgarhuset på Södermalm i Stockholm. Utanför hade en mängd militanta "vänster"extremister samlats för en motdemonstration. Bland denna skara fanns även den då 25-årige Carlqvist/Karlsson, som var där för att protestera mot, vad han definierade som ett "nazistsamfund", det vill säga Sverigedemokraterna. Han bar vid detta tillfälle en rånarluva.

Ur rättegångs protokoll:
"Han (polisen) uppger att tre av "motdemonstranterna" gav sig på en ensam kille som stod på Medborgarplatsen. Denne fick mottaga ungefär fem till åtta kraftiga sparkar. Carlqvist/Karlsson utdelade enligt uppgift själv ett flertal av sparkarna."

----------

Lördagen den 22 maj 1993, klockan 13:00, tillkallades ett stort antal poliser till Mariatorget i Stockholm, där ett gäng på cirka 25 personer i rånarluvor skulle befinna sig. Gänget var beväpnade med gatsten och påkar och bestod till stor del av kända "syndikalistiska" aktivister från AFA Stockholm. Däribland den då 25-årige Carlqvist/Karlsson och ytterligare en person vid namn Mats Deland från Aftonbladets kultursidor.

Under agressionen attackerade gruppen en polisman. Medan han sprang ropade polismannen upprepade gånger att han var polis, trots detta fällde Carlqvist/Karlsson med sina vänner honom till marken varpå han fick mottaga ett flertal sparkar. Detta resulterade bland annat i att hans radio gick sönder. Polismannen tvingades till slut dra sitt tjänstevapen för att skydda sig. Han fördes senare till akuten på Sabbatsbergs Sjukhus. Polismannen sjukskrevs i 1 månad.

Ur protokoll:

"Demonstranterna består av ett 25-tal personer anförda av Carlqvist/Karlsson som verkar vara gruppens ledare."

"Efter att Carlqvist/Karlsson med kumpaner misshandlat polisassistent Olsson försattes han med handfängsel och greps för "våldsamt upplopp" och "våld mot tjänsteman". Deland greps för "våldsamt upplopp". I samband med Carlqvist/Karlsson gripande skrek han åt polisen: "Fascistsvin", "Gestapodräng" samt "Knekt". Detta resulterade i att Carlqvist/Karlsson även greps för förolämpning. Efter gripandena påträffade polisen flera kassar med gatsten samt flera påkar."

--------------------------

Den 7 april 1993 befann sig den då 23-åriga Anna-Lena D**** (alias Katarina Larsson och Carlqvists flickvän) tillsammans med andra ur AFA i "Gula Gången" vid Slussen i Stockholm. D***** stod och sprayade ett slagord. Samtidigt som D***** filade på de sista detaljerna ertappades hon av en ung kvinnlig polisaspirant. När denna grep tag i D***** överfölls hon av en okänd man. Denne sparkade ner polisaspiranten och misshandlade henne svårt. När ett par väktare anlände till platsen flydde gärningsmannen. D***** greps och dömdes senare för skadegörelse och våldsamt motstånd. Med i D*****s sällskap fanns även en av de ledande personerna inom AFA Stockholm, även han en känd våldsman.

Den kvinnliga polisaspiranten mådde en lång tid efter det inträffade psykiskt dåligt, någonting som bland annat ledde till hon inte ville närvara på rättegången. Kvinnan arbetar idag inte längre som polis.

I förundersökningen kan man lägga märke till att personen som misshandlade polisaspiranten beskrivs som en man i 25-årsåldern, cirka 1.95 meter lång med brunt hår i hästsvans och ring i örat. Ett signalemente som för övrigt förekommer i ett flertal liknande förundersökningar. D***** hade även ropat "Spring Anders!" till mannen.

- Ett annat alias på Aftonbladets tidigare anlitade medarbetare är:
Tomas Hellström.

"Vid ett förhör hållet i Stockholm den 11 maj 1994 berättar Polisassistent Olsson att han, nästan ett helt år efter den aktuella händelsen, fortfarande är chockad. Han förklarar även att han är helt övertygad om att gärningsmännen var kapabla att misshandla honom till döds. ."

--

För alla källskeptiker : Anmälan upprättad 910316 - Dnr: K 31020-91
930522 - Dnr: 0103-K68787-93

Ur Aftonbladets textmassa:
"Jag tror polisen griper dem, säger journalisten Peter Karlsson på Expo."

- Mest intressant av allt. Varför får SD inte bemöta Expo medarbetaren, mytomanen och psykfallskommunistens politiska propaganda i Expressen och Aftonbladet? - Varför? och är detta "god" journalistik?

- Varför håller sig Aftonbladet sig med dömda kriminella från Expo som använder våld, e-mailavlyssning och grundlagsvidrig åsiktsregistrering som politisk metod?

Expos främsta uppgift idag är att nazifiera och misstänkligöra SD för att förhindra samma utveckling här som i Danmark, belgien och frankrike där socialistblocken tappat väljare i exakt samma takt som dessa partier ökat. Aftonbladet är med o pröjsar. Aftonbladet agerar som en politisk aktör!

- Allah über alles -
Citera
2008-01-07, 22:35
  #2
Medlem
dumms avatar
Att aftonbladet är en politisk aktör är inget man behöver vara särskilt smart för att förstå. Fråga vilken person som hellst om aftonbladet är sossar eller moderater. Det räcker gott för att hävda att de är en politisk aktör.
Att det var såhär illa hade jag dock ingen aning om, tack för en trevlig, eller egentligen väldigt otrevlig läsning.
Citera
2008-01-07, 22:45
  #3
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av dumm
Att aftonbladet är en politisk aktör är inget man behöver vara särskilt smart för att förstå. Fråga vilken person som hellst om aftonbladet är sossar eller moderater. Det räcker gott för att hävda att de är en politisk aktör.
Att det var såhär illa hade jag dock ingen aning om, tack för en trevlig, eller egentligen väldigt otrevlig läsning.

Expressen anlitade Anders Carlqvist i en artikelserie inför sista valet för en "opartisk granskning av Sverigedemokraterna" - Det är exakt lika smart som att anlita Adolf Hitler för att "opartiskt" beskriva judar.
Citera
2008-01-07, 22:46
  #4
Medlem
Fula Gubbens avatar
Mycket intressant läsning som vanligt från Kafiren.

- F.G
Citera
2008-01-08, 08:51
  #5
Medlem
Bullens avatar
Tycker jag känner igen detta inlägg undrars om den inte postats flera gånger i tidigare. Nåväl jag förstår inte vad du vill ha sagt.

Är det att man ska betraktas som evig brottsling eftersom man deltagit i upplopp för 17 år sedan?
Eller är det att man inte ska skriva om saker där information kan ha kommits över på tveksamma sätt?
Eller är det att man kritiserar främlingsfientliga partier i allmänhet?
Citera
2008-01-08, 15:29
  #6
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Bullen
Tycker jag känner igen detta inlägg undrars om den inte postats flera gånger i tidigare. Nåväl jag förstår inte vad du vill ha sagt.

Är det att man ska betraktas som evig brottsling eftersom man deltagit i upplopp för 17 år sedan?
Eller är det att man inte ska skriva om saker där information kan ha kommits över på tveksamma sätt?
Eller är det att man kritiserar främlingsfientliga partier i allmänhet?


- Det handlar ju om hyckleri. Expos huvuduppgift i alla år är att hyckla.
Hur kan Expo/Aftonbladet kalla dagens SD för rasister o nazister? Varför bevakar Expo SD?
Vad är rasistiskt i sverigedemokraternas politik? Vem betalar?

Vem är Expo att peka finger? Hur många expoanställda o aftonbladet bor i mångkulturella kvarter?

Aftonbladet polisanmäler de som crackar deras egna mailboxar men betalar
och anlitar våldsdömda kriminella som crackar sverigedemokraternas mailboxar.


Varför är det fel att bemöta Expo o kvällspressen med deras egen taktik?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in