Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2009-09-05, 21:32
  #1
Medlem
Dr.Gronblads avatar
För dig som har hund, plockar du upp skiten efter vovven eller "skiter" du i det?

Kom ut ur garderoben nu med era hundbajstaktiker!
Citera
2009-09-05, 21:34
  #2
Avstängd
Herr.Kuks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dr.Gronblad
För dig som har hund, plockar du upp skiten efter vovven eller "skiter" du i det?

Kom ut ur garderoben nu med era hundbajstaktiker!

Plockar inte upp.
Men om hunden skiter på nåt offentligt ställe så tar jag det
Citera
2009-09-05, 21:36
  #3
Medlem
KarlsKebabs avatar
Jag är en ganska nybliven hundägare och jag plockar oftast upp efter min stolthet. Men inte alltid. Stället jag skiter (hehe) i att plocka upp bajs på är min brorsas gård, där låter jag med glädje hunden bajsa loss eftersom hans grannar är svin och förtjänar det.
Citera
2009-09-05, 21:36
  #4
Medlem
Jag har ingen hund, men jag skiter i påsen ändå...
Citera
2009-09-05, 21:40
  #5
Medlem
En intressant (??) frågeställning är ju om folk vill berätta sånt eller inte. Ingen kommer ju ut på FB och berättar att man slår sin nästa t.ex.
Citera
2009-09-05, 21:42
  #6
Medlem
Brottweilers avatar
Jag plockar upp skiten. Förutom i skogen naturligtvis.
Citera
2009-09-05, 21:44
  #7
Medlem
Nej, brukar aldrig plocka upp. Klagar någon, kan de göra det själva. Ingen tar skada av lite hundbajs.
Citera
2009-09-05, 21:45
  #8
Medlem
YngreHerres avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 2nd
Nej, brukar aldrig plocka upp. Klagar någon, kan de göra det själva. Ingen tar skada av lite hundbajs.
Exakt samma här, känner dom att det stör så jävligt - plocka upp själv.
Citera
2009-09-05, 21:47
  #9
Medlem
pcnisses avatar
Plockar...
Citera
2009-09-05, 21:48
  #10
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av YngreHerre
Exakt samma här, känner dom att det stör så jävligt - plocka upp själv.

Skulle ju bli jävligt drygt dock om alla sket i att plocka upp alltid. Eller hur?
Citera
2009-09-05, 21:50
  #11
Medlem
Jag arbetar som trädgårdsmästare, i mina arbetsuppgifter ingår att t.ex. klippa gräset vid staket, runt stolpar, huskanter och sådant med en trimmer, med jämna mellanrum så är det någon hundägare som inte har plockat upp hundskiten från gräset, oftast har man turen att se det innan, men ofta ligger skiten lite gömd i gräst vilket betyder att det "regnar" hundskit framifrån på hela kroppen. Det är hyfsat äckligt.

Alla äckliga hundägare som inte plockar upp skiten efter sig hoppas jag blir av med hunden, om ni är så okompetenta att ni inte tar upp skiten så klarar ni fan inte att ha hund. Sorgliga människor som antagligen inte har bra hygien själva.
__________________
Senast redigerad av Sricken 2009-09-05 kl. 21:53.
Citera
2009-09-05, 21:51
  #12
Medlem
flipper1446s avatar
Plockar upp och ger gliringar till folk som inte gör det. Skillnad är ju om det är i något jävla dike på landet, men i sta'n får det vara lite ordning och reda - så många gräsplättar finns det inte att man kan drälla hundskit överallt. Ligger skiten dessutom på trottoaren är man bara tragiskt om man lämnar den, ruskigt ohyfsat.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback