Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2009-11-26, 01:15
  #109
Medlem
roffeochjags avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Noetlovskij
Frakten är alltid på 150kr upp till 30 kg. Rätt bra deal, om du frågar mig

Inte jättelångt borta håller med dig helt där!
Citera
2009-11-26, 09:38
  #110
Medlem
LastCaresss avatar
Beställde igår vid 3 ungefär, ett tiotal skinn och lite annat till mitt Ludwig. Fick ett sms på kvällen att det var skickat. Fan vad jag älskar thomann just nu.
Citera
2009-11-26, 14:21
  #111
Medlem
Headshrinkers avatar
Håller med förgående talare, finns bara gott att säga om Thomann.
Citera
2009-11-29, 02:03
  #112
Medlem
Iamawheels avatar
Skickade beställning tidigare på digitalt trumset med tillbehör och lite annat smått och gott. Can't wait! Hoppas Thomann är så bra som de framställs i den här tråden=)
Citera
2009-11-29, 12:25
  #113
Medlem
LastCaresss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Iamawheel
Skickade beställning tidigare på digitalt trumset med tillbehör och lite annat smått och gott. Can't wait! Hoppas Thomann är så bra som de framställs i den här tråden=)

Nice! Vad köpte du för trumset?
Citera
2009-11-29, 13:29
  #114
Medlem
Cymbalerna jag talade om tidigare kom i fredags. De var ordäntligt inpackade och var inte skadade på något sätt alls.
Citera
2009-11-29, 23:44
  #115
Medlem
Iamawheels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LastCaress
Nice! Vad köpte du för trumset?

Millenium MPS-300 med DTXpress-modul, alltså detta:
http://www.thomann.de/se/millenium_m...ess_iv_set.htm

Förhoppningsvis duger det till att banka på här hemma. Eventuellt blir det att uppdatera till roland mesh-pads framöver någon gång, detta känns dock lämpligt som start=)

Beställde även dubbelpedal som jag hoppas kunna använda till det setet=)
Citera
2009-11-30, 16:48
  #116
Medlem
pissoars avatar
Ni som bor i gbg-området. Vilket speditör har kommit med grejerna? Vet själv att jag kört en del thomann-paket under min karriär på poståkeriet här.
Jag får uppfattningen att det är DHL som tar hand om det på hemsidan. Har nämligen väldigt bråttom att få mina varor, och är det posten som tar hand om det kan jag be en gammal kollega ta med paketet hem till sig men om det är DHL så kommer jag förmodligen inte vara hemma och jag får åka ut till landvetter för att hämta skiten...
Citera
2009-11-30, 20:36
  #117
Medlem
Douloss avatar
Har gjort flera beställningar från Thomann och det kommer jag fortsätta med. En mycket bra sida helt enkelt.
Citera
2010-01-01, 19:13
  #118
Medlem
alec.baptistes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hoz
vet inte varfan du har handlat hela livet, men om alla har behandlat dig som om du vore efterbliven så kanske det inte är dom som är problemet? (sry, men du serverade den på silverfat)

Thomann är helt klart en bra butik som borde sätta lite press på dom svenska priserna, men man ska inte lita blint på att dom är billigast på allt, finns en del grejer dom är en hel del dyrare än tex musikbörsen på.

Att deras gitarr-avdelning inte var upplyst om att det är deras problem att fixa fram långa volym och ton-pots till kunder som köpt EMG's Zakk Wylde-set var också lite lustigt, just med tanke på att dom korta som följer med i princip bara passar till les paul's gjorda före 75, och att EMG erbjuder dom långa gratis bara man hör av sig till inköpsstället, känns som att jag inte borde vara den första som tänkt byta till 81/85 i min LP tillverkad efter 75 och köpt setet av dom :P

Jag tycker också man blir behandlad som skit i de flesta musikaffärer tyvärr.
Citera
2010-01-02, 14:46
  #119
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av alec.baptiste
Jag tycker också man blir behandlad som skit i de flesta musikaffärer tyvärr.
Det kan jag också skriva under på. Det brukar vara standard att några på stället är schyssta och några andra är dryga och nedlåtande. Och naturligtvis när man har vägarna förbi så är det dom dryga nedlåtande jävlarna som jobbar.
Citera
2010-01-03, 00:18
  #120
Medlem
antonthamans avatar
beställde därifrån för några månader sedan och det gick inte super smidigt. först hade de produkten jag beställt sen var den tillfällig slut och efter någon månad får jag ett mail om att varorna har skickats med ups men jag fick inget tracking nummer så jag kunde inte ta reda på när de skulle komma.

det hela slutade med två missade besök från ups och tillslut lyckades leveransen på det tredje.

men hursomhelst så är det billigt och bra
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback