Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2009-08-31, 22:46
  #1
Medlem
Arcturus-Ends avatar
Tjaba, vi har dragit på oss skiv"kontrakt". Poängen är att inget kontrakt är skrivet då det är en ganska liten deal så att säga.

Killen med bolaget trycker upp skivor/booklets, vi får en andel av dem att sälja som vi vill, resten säljer han och går runt på så vis. Mer som en kul grej skulle man kunna säga.

Dock fick vi ganska snabbt en massa erbjudanden från diverse internetshoppar och bolag som driver försäljning av skivor, de vill vara återförsäljare åt oss och ber oss om att få x antal skivor ur vår privata andel.


Hoppas först och främst att ni förstår vad jag menar, så nu kommer frågan;
Finns det någon lag som kan sätta oss på pottkanten då det inte finns ett skrivet kontrakt och skivbolaget inte äger rättighet på våra låtar?

Kan å ena sidan tycka att vi borde få göra vad fan vi vill med de skivorna vi får i hand, men sedan förstår jag ändå honom om det skulle visa sig att han inte blir så nöjd av att se andra bolag sälja "hans" skiva.

tacksam för svar, gärna från de som vet exakt hur det funkar. Spekulationer är bara jobbigt för då kan vi lika gärna hamna i skiten iallafall.
Citera
2009-08-31, 22:47
  #2
Medlem
Noetlovskijs avatar
Skriv ett vettigt kontrakt.

Och så vitt jag vet så är det smartast att äga rättigheterna till musiken själv. Slipper man bli blåst framöver
Citera
2009-08-31, 22:58
  #3
Medlem
Sant, behåll rättigheterna till ert material. Håller med om att det är nice att få släppa en egen skiva, även om ingen köper skivor. Jag, personligen, hade nog skaffat studiotid med bandet, spelat in skiten, lagt upp på myspace, skaffat lite fans och sedan dragit runt och spelat på klubbar lite här och var. men om ni bara vill spela in en skiva som en kul grej så gör det.
Citera
2009-08-31, 23:07
  #4
Medlem
Har ni inte sagt nåt annat så är musiken fortfarande er, och det värsta som kan hända är att bolagsbossen blir sur. Eller att han trycker upp och säljer enorma mängder skivor utan att ge er såklart.
Är han snäll så är det ingen fara, jag brukar inbilla mig att om man villa rippa röven av folk finns det mer lukrativa områden än extrem metal.
Citera
2009-08-31, 23:44
  #5
Medlem
Arcturus-Ends avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nusic
Sant, behåll rättigheterna till ert material. Håller med om att det är nice att få släppa en egen skiva, även om ingen köper skivor. Jag, personligen, hade nog skaffat studiotid med bandet, spelat in skiten, lagt upp på myspace, skaffat lite fans och sedan dragit runt och spelat på klubbar lite här och var. men om ni bara vill spela in en skiva som en kul grej så gör det.


Det är ganska precis så vi har gjort
Spelat in allting själva, lagt upp på myspace och fick på så vis kontraktet i fråga. Men ja, vi har kvar rätten på låtarna, och även skivbolagssnubben har sagt det rakt ut - att han inte har något intresse att äga dem heller, bara få vårat godkännande att släppa dem. Vilket vi också har gett honom i dagsläget alltså.

Det var mer bara frågan om hurvida det är lagligt att använda sig av andra bolag för att sälja vidare vår del av exemplaren.

Tack för svaren alla!
Citera
2009-09-02, 10:47
  #6
Medlem
snattacks avatar
Det är i Sverige i dagsläget omöjligt att "skriva bort" rättigheterna till låtar. Skivbolag kan inte äga låtar, det gör ALLTID de som skrivit låtarna. Dock är det fullt möjligt att göra ruttna försäljningsdealar vad gäller albumförsäljning.
Citera
2009-09-02, 11:09
  #7
Medlem
Sowilus avatar
Då jag senast hade skivkontrakt med ett band så fick vi 10 kr / såld skiva plus ett gäng skivor (100 st) som vi kunde sälja på spelningar och dylikt.

Den dealen är enligt mig mycket bättre även om 10 kr/skivan inte låter mycket. Men tänk dig att er produktion blir en succé, då sitter ni med era ex. och skivbolagskillen kan sitta och pressa nya kopior in i oändligheten!

Men är det som du säger bara en "rolig grej" kör på eller kan du föreslå vad jag beskrivit för bolagskillen!

Lycka till med musiken!
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback