Citat:
Ursprungligen postat av RocknRollPussy
dom byggde en ramp runt pyramiden vet jag iaf. som en korkskruv formad ramp, sen rullade som stenblocken upp på småsten. på nått jävla vis.

På småsten vet jag inte, men något slags ramp fanns det nog. Men knappast byggd av sand - det är nog världens sämsta material att bygga med. Men nya rön verkar ju visa att det finns sektioner inne i pyramiden som har rätt lutning för att fungera som ramper, och pyramiden har då en inbyggd ramp, som inte syns när den är klar! Rätt listigt. Och någon skrev ju redan tidigare i tråden om detta.
Och den här gamla dängan om att vi inte skulle klara att bygga en pyramid med modern teknik... jag är så jäkla trött på den. Det är klart att vi skulle klara det, men jag tror knappast att någon tycker att det vore värt att betala för. Därför "kan" vi inte bygga pyramider idag

.