Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2009-08-22, 13:14
  #1
Medlem
Skaraborg2s avatar
Den mest ökände kassaskåpstjuven i Danmarks kriminalhistoria, är Julius Alfred Thorwald Framlev. Även internationellt blev han en känd förbrytare. En hel del har skrivits om denne märklige man. Detta är hämtat ur en bok ifrån 1950-talet. "Borrande X:et" finns också beskrivet i NKK.

Framlev föddes som Hansen den 29 april 1881. Sitt nya namn tog han först 1924. Han var född på Själland, men kom som barn tillsammans med sin familj till Köpenhamn.

Han "favoritredskap" var just borren, som han fick mycket användning för i sin "yrkeskarriär". Likaså nådde han stor färdighet i användning av bl.a. dyrkar. Han var också mycket duktig på låskunstruktioner.

Varför han klarade sig så länge berodde bl.a. på att efter en lyckad kupp, så avhöll han sig från ytterligare kupper under åratal. Ända tills de stulna pengarna hade tagit slut. Han föredrog alltid att göra en kassaskåskupp på en lördag. Om denna var misslyckad så återkom han lördagen därpå. Framlev kunde bara klara av de äldre och enklare kunstruktionerna.

Under denna 15-års period så hade han stulit ihop ca 200 000 danska krronor, vilket var ett mycket ansenligt belopp på denna tid.

Ingen misstänkte denne lugne och försynte man - förutom fru Framlev. Hon hade ofta tänkt på mannens nattliga utflykter, men hade inte gjort något p.g.a. hänsyn till deras barn. Till sist tog hon ut skilsmässa och flyttade tillsammans med barnen från maken/fadern. Delvis berodde det på att hon började misstänka att han bedrog henne. Vilket han också gjorde.

I slutet av april 1931 åkte Framlev fast till sist. Polisen i Frederiksberg hade fått en rapport om, att en främling hade iaktagits i Rahlbeks allé i närheten av ett postkontor.

Vid midnatt blev han gripen av två (2) polismän. För säkerhets skull grep den ene av dem runt Framlevs handled. Detta var tur för i samma ögonblick fick han fram en pistol och avfyrade två skott. Det ena skottet träffade en kollega i handen. Endast en tillfällighet gjorde att "Borrande X:et" inte blev mördare denna natt.

En våldsam kamp uppstod men till sist gav Framlev upp med orden: "Ni har gjort ett gott kap. Ni har för en gångs skull haft tur. Jag är "Borrande X:et".

Innehållet i hans väska bekräftade också hans yttrande.

Dagen efter erkände Framlev 43 inbrott.

Han dömdes till åtta (8) års tukthus, samt dessutom att betala 80 000 kr till statskassan. Då "Borrande X:et" greps ägde han inte ens fem (5) öre.

Två (2) år efter arresteringen 1931, dog han på tukthuset.

Någon som känner igen denne, än idag, välkände brottsling?
__________________
Senast redigerad av Skaraborg2 2009-08-22 kl. 13:17.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback