Citat:
Men stridsvagn S var byggd för vikten och kraften från början. Stridsfordon 90 är utvecklat för en vikt kring 20 ton och för en 40mm aKan.
Nu är inte jag avogt inställd till en bandkanon, men jag är rätt övertygad om att 77AD och BD(Archer) (och förhoppningsvis kommande CD, Archer 2) är den typ av system som Sverige behöver som ryggrad i Artilleriet. Billiga att producera, billiga att bemanna, billiga att driva, billiga att underhålla och med god eldkraft och snabb förflyttning såväl på små som stora avstånd.
Jag vill gärna se Bandhaubitsar för ödemarkskriget i norra norrland, men först en ordentlig förbandssättning av 48 Archer och en beställning av Archer 2.
För det mesta krig som vi kan förvänta oss att föra på Svensk mark tror jag att Archerkonceptet är alldeles ypperligt väl lämpat.
Men som med det mesta annat, går det inte med våld, så använd en större slägga.
Ska vi utradera ett fientligt brohuvud så behöver vi en storslägga att sätta in och då tror jag att det kan vara på sin plats med raketartilleri. Inte istället för Archer, Eldrörsartilleri är så mycket mer dynamiskt och ekonomiskt än raketartilleri, men som komplement.
Förmågan att utradera kilometerrutor på kort tid kan inte underskattas och den förmågan kan inte aldrig så många Archer erbjuda, men tredje pansardivisionens Salvpjäsbrigad skulle mycket väl kunna det (Ja, jag har lite storhetsvansinne, men sug på orden; Tredje, Pansardivisionens, Salvpjäsbrigad! När läste du tre vackrare ord?).