Som ny användare på Flashback måste jag säga att jag är förvånad över hur lite skriverier det varit om Po Tidholm genom åren.
Hursomhelst har han i dagens DN skrivit en mycket viktig artikel om Norrland med konkreta förslag om vad som bör göras för att det som händer nu inte ska bli ännu ett exempel på hur centralmakten exploaterar den norra halvan av landet.
Även om man kan diskutera en del av de konkreta förslagen i Po:s pamflett, som han kallar den, hoppas jag att inlägget kan bli bränsle till en konkret diskussion om hur hela landet ska leva och utvecklas på likvärdiga villkor.
Jag är särskilt glad över att han lyfter förslagen om att fastighetsskatten på vindkraftsparker ska gå till kommunerna och fastighetsskatten på vattenkraftsanläggningar till regionerna. Det är förslag som kan genomföras relativt snabbt och bli ett första steg mot en naturresursskatt som även handlar om skog och mineraler.
https://www.dn.se/kultur/po-tidholm-...ya-regeringen/