Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2013-09-01, 02:43
  #1549
Medlem
HAZARD17s avatar
2 år: En halvsekund från att äta mitt eget skit
3 år: Åt min spya

Idag: Magproblem
Citera
2013-09-02, 15:03
  #1550
Medlem
Jag och en kompis spelade fotboll med en annan kompis vattenkokare på fyllan en gång. Fråga inte varför, bara en vrickad idé.
Den gick givetvis sönder och nästa dag bad vi dock om ursäkt.

-------------

Kom på ett annat tillfälle som också involverar samma tre kompisar. Ägaren av vattenkokaren hade köpt en jättedyr och snygg ljusslinga han var väldigt kär i.
I fyllans dimma och mitt på ett dansgolv (på hemmafest) säger min kompis (som jag spelade fotboll med i första historien); "Du! Vi måste hämta ljusslingan!" Jag försökte dock lugna honom och avstyra idéen, men lik förbannat - en halvtimme senare kommer han in och svingar ljusslingan likt en lasso runt sig och droppar den till sist i mitten på dansgolvet där folk börjar hoppa på den...
Ytterligare ett jobbigt samtal att ta med vännen.
Citera
2013-09-19, 18:37
  #1551
Medlem
larretrashs avatar
kom att tänka på en jävla korkad o rätt äcklig sak jag o en polare gjorde när vi var 15.

tjuvrökare var vi men saknade cigg. Då samlade vi fimpar och plockade ur den kvarvarande tobaken o rökte i en bong en annan vän köpt. Vi fick nickokick o var glada men det var fan rätt dumt...
Citera
2014-03-19, 20:00
  #1552
Medlem
Koddmongots avatar
Jag klädde ut mig till IRA-terrorist under spexet i 9:an. Tydligen var detta helt ok enligt rektorn.
Citera
2014-03-19, 21:57
  #1553
Medlem
8 år : var på semester på öland och jag fick plötsligt för mig att kasta katten i en pool
Det var dem vi bodde hos som ägde katten

10 år : Hälsade på hos min styv mammas föräldrar och dem hade en jätte fin liten fisk damm..
Och brevid fanns massa päron träd så det slutade med att alla päron låg i dammen

12 år : Blev arg efter att min musiklärare slängde ut mig... slutade med att hon förlorade över 15 brevlådor.. Hon ringde alltid sin son som jagade oss med bilen, det var egentligen en jävla tur att han aldrig lyckades fånga oss
Citera
2014-03-20, 10:39
  #1554
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Necrojactor
8 år : var på semester på öland och jag fick plötsligt för mig att kasta katten i en pool
Det var dem vi bodde hos som ägde katten

10 år : Hälsade på hos min styv mammas föräldrar och dem hade en jätte fin liten fisk damm..
Och brevid fanns massa päron träd så det slutade med att alla päron låg i dammen

12 år : Blev arg efter att min musiklärare slängde ut mig... slutade med att hon förlorade över 15 brevlådor.. Hon ringde alltid sin son som jagade oss med bilen, det var egentligen en jävla tur att han aldrig lyckades fånga oss

Den sista var helt underbar!

14 år ungefär - efter jag och min äldre brosa hade bråkat (lite för privat att gå in på vad) blev jag så förbannad att jag slog sönder vår TV i vardagsrummet (vet inte hur jag lyckades men arg som jag var fick jag värsta styrkan till att ta sönder allt). Hur som helst så vågade jag inte komma hem på två dagar efter incidenten. Jag sov över hos en kompis, tills mamma ringde hem mig. Gissa vilken utskällning jag fick när jag kom hem! En ny TV var jag tvungen att betala (hade ingen månadspeng på evigheter). Samtidigt som min brosa kom undan med allt!
Citera
2014-08-23, 22:10
  #1555
Medlem
Bubbelpajs avatar
Tror det dummaste jag har gjort är någon gång runt 18 års åldern då jag och polare x satt och söp som fan. Sedan kommer polare y (den enda av oss med körkort, rätt nyblivet ska tilläggas) och vi lånar x:s farsas bil och bestämmer oss att y får köra runt oss på äventyr! Klockan var väl runt 20-21 och x och jag bestämmer oss för att nä nu har y kört för länge så vi ville köra lite. Vi hade ju trots allt tagit ett par körlektioner så vi var skit coola och duktiga på att köra, speciellt med alkohol i oss... Så vi hittar en jävligt stor parkering i närheten av ett strandbad och börjar köra. Det var ju kul! Men roligare ville vi ha det. Så det slutar med att jag ligger på bilen, hållandes i den öppna takluckan och y sladdar runt i 50-70 på den där jävla parkeringsplatsen.. att ingen dödades den kvällen är ett under!
Citera
2014-08-24, 01:41
  #1556
Medlem
alexkiings avatar
Hade kolmila i skolan vid 11-12 års åldern, rullade ner stora stenar ner för en klippkant ut på motorvägen.
Ingen blev skadad som tur var, lyckades oxå ramma en dörr så hela dörrposten flög ut vid samma ålder...

Min bror och jag lånade grannens pulka på vintern, frammåt sommaren frågade han efter pulkan. Sa vi kommer bort med den. Band den efter moppen som var trimmad och åkte efter den bort till honom, det var sommar så vart i stort sätt inget kvar av den.
__________________
Senast redigerad av alexkiing 2014-08-24 kl. 02:23.
Citera
2014-11-16, 02:21
  #1557
Medlem
Admiral Krags avatar
Citat:
Ursprungligen postat av elopi
Ja, det kanske blir finkan för dig hörru Om du är straffmyndig dvs.

Vi hade hört att fiskar åt ihjäl sig om de fick för mycket mat och skulle testa om det här verkligen stämde. Hällde ner hela burken med fiskmat i skolans akvarium och gick hem för dagen. Alla fiskar dog utom en = den stora stygga malen.
Ha ha bravo!
Citera
2015-08-12, 15:15
  #1558
Medlem
15år hade precis köpt en moped och tagit moped körkort. Första veckan råkade jag köra in i en bil som stod parkerad. Två män i 40-50 års åldern gick fram och började små skälla på mig, slutade med att jag fick lämna en lapp på bilen med mina uppgifter och telefonnummer, roliga var att istället för att jag skrev mina egna uppgifter skrev jag en klasskompis namn och telefonnummer på lappen för att ge honom skiten så att jag skulle slippa unden.
Citera
2015-08-12, 17:25
  #1559
Medlem
Kethrs avatar
Vill dra mig till minnes att jag och en eller två av mina bröder, medans vi väntade på en buss som skulle ta oss till skolan. Så började vi ha snöbollskrig med varandra och hade då inte alls koll på när bussarna åkte förbi eller inte.

Till saken var att i samma buss så brukade jämt en äldre tant åka med för att komma till hennes jobb. Men just denna gångnen så åkte våran buss förbi oss, antagligen för att busschaffören inte trodde att vi skulle med iochmed att vi hade snöbollskrig. Detta gjorde tanten skitförbannad och skyllde det på oss för att vi inte väntade lugnt och stilla på bussen!


Kan visserligen förstå att hon blev förbannad, ser dock inte hur det var vårat fel då hon inte kan förvänta sig att bussen ska stanna för oss ungar om vi inte står vid hållplatsen, utan då får väl hon själv stå där!

Nu en såhär 10-15år senare så tål tanten inte att ha ögonkontakt med en längre då jag har konfronterat henne om det på senare år..
Citera
2015-08-12, 17:38
  #1560
Medlem
st0ckiss avatar
Skulle gå ut genom en port till ett flerfamiljshus, ni vet en sån där dörr med två glasrutor och träram.

Jag var lite onykter, tar sikte på dörren och sträcker fram bägge armar. Sätter ena handen på träramen och andra på fönsterrutan och trycker på. Förväntade mig att dörren skulle öppnas, precis som den gjort bara några minuter innan då jag gjort exakt samma sak. Men tji fick jag, dörren var nu låst, vilket jag inte märker förrän det är för sent så jag trycker handen rätt igenom glasrutan och skär upp insidan av underarmen.
Missade handleden som tur var, men fick några djupa sår, som blödde som ett jädra vattenfall. Väldigt korkat
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback