Citat:
Ursprungligen postat av brandman
Alltså! Det finns inget sådant som en nollvärdes uppfostran.
Om man, oavsett om man själv är religös eller inte (för att ta religion som exempel), väljer att inte uppfostra sina barn in i en religion, utan uppfostrar dem till ateister eller hur man nu väljer att göra. så har man fortfarande uppfostrat barnet på ett visst sätt och ahr därför manipulerat och indoktrinerat det.
Nej, att indoktrinera sina barn/elever i en världsbild som inte är ens egen, men som man av någon anledning uppfattar som mer objektiv, verkar vara vansinne.
Citat:
Ursprungligen postat av brandman
Det kan man inte komma ifrån. Så varför inte uppfostra barnet efter de värderingar och den världsbild som man själv kan försvara och själv lever efter?
Det är det enda vettiga!
Jo, men då är vi tillbaka till problemet med hur ett liberalt samhälle ska hantera individer som uppfostrats av människor med en världsbild som står i stark kontrast mot värden som t.ex. individuell frihet.
För min egen del, så tror jag att det viktigaste jag kan ge mina barn inte är mina värderingar och min världsbild, utan mina "verktyg" och metoder för att utforska världen. Det är viktigare att de lär sig metoderna; Ifrågasättande, empirism, trial-and-error, informationsvärdering etc. etc. Sedan kommer jag självklart att indoktrinera dem med min världsbild, men, hela tiden med brasklappen; så här tror jag att det är, men jag kan ha fel. Sök själva sanningen.