Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2009-08-04, 23:41
  #1
Medlem
I ett försök att låta bildad när man skriver så verkar det vanligt att folk använder ordet dem. Jag tycker att det i princip alltid låter helt fel, och jag har själv svårt att hitta ett exempel på när "dem" låter bra.

Någon som kan ge lite klarhet i detta? När ska "dem" användas?
Citera
2009-08-05, 00:00
  #2
Medlem
Det här har säkert behandlats i otaliga trådar förut, men en enkel regel är att byta ut de och dem i en mening mot t.ex. jag och mig så tror jag att du träffar rätt. Där du säger jag så blir det de och där du säger mig så blir det dem.

Ex:
Du får säga till mig när du vill ha hjälp.
Du får säga till dem när du vill ha hjälp.

Jag kan inte vara riktigt klok som debatterar på FB.
De kan inte vara riktigt kloka som debatterar på FB.

Kanske inte så belysande exempel, men regeln håller!
Citera
2009-08-05, 00:10
  #3
Medlem
Slid3rs avatar
Här har du tråden:
https://www.flashback.org/showthread.php?t=235460
Citera
2009-08-05, 00:18
  #4
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Slid3r
Här har du tråden:
https://www.flashback.org/showthread.php?t=235460
Tack! Och den startade visst redan 2003...
Citera
2009-08-05, 03:14
  #5
Medlem
Aleizohiets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Spelaren63
Tack! Och den startade visst redan 2003...
Det har varit ett långt och bittert krig, tyvärr fattas det manskap i våra led för att hålla stånd mycket längre till. Lättjans och språkhandikappades led tilltar i styrka, speciellt i de yngre åldersgrupperna.
Citera
2009-08-05, 08:26
  #6
Avstängd
Oilkinks avatar
Inte nu igen...
Ämnet finns redan i flera trådar - lås!

För att svara på frågan: jag rekommenderar vi/oss-testet (jfr #2)
Citera
2009-08-05, 13:38
  #7
Medlem
Ett annat sätt, om man behärskar engelska, är att pröva med they och them. Där det är they ska det vara de. Där det är them ska det vara dem.

Ja, jag vet att detta är en förenklad beskrivning men den fungerar i de flesta fall. (Dock inte i föregående mening eftersom detta de är en artikel.)
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback