Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2009-08-04, 12:42
  #1
Medlem
Jag och några kompisar ska skrivit en låt som vi tänkte spela in, mest för skojs skull. Jag undrar vilket program man ska använda.
Jag har inga som helst proffskrav då det är mest för skojs skull. Musik och sång tänkte vi köra i olika mickar. Det vi vill göra är att lägga på lite "färdiga" trumloopar och så. Ungefär som Energy dance E-jay eller vad det hette men kanske lite mer proffsigt.
Alltså, vill ha ett program som har färdiga trummor osv men att man ändå kan lägga in och spela in egna spår. Vet en kompis som har reason, och det är alldeles för avancerat. Något mellan Enegy dance E-jay och reason alltså, men jag antar att det är mer åt det förstnämnda =).

Några tips?
Citera
2009-08-04, 13:18
  #2
Medlem
HighLifes avatar
Har du Mac kan Garageband kanske vara något? Väldigt simpelt och det finns ett antal olika loopar att välja på.
Citera
2009-08-04, 14:59
  #3
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HighLife
Har du Mac kan Garageband kanske vara något? Väldigt simpelt och det finns ett antal olika loopar att välja på.

Tack för tipset, men jag har en PC med Windows XP. Vet du eller någon annan något bra till det?
Citera
2009-08-04, 17:33
  #4
Medlem
N1riums avatar
Finns ju många program

Fruity Loops är den jag använt. Den duger väl åt trance/techno hållet.. Använder den dock bara för trummor
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback