Citat:
Ursprungligen postat av Groundation
Det viktigaste för mig är att få folk att förstår det morfar skrev i sina inlägg 1 sida bakåt... om korruption osv, varför låter vi världens mäktigaste / rikaste människor träffas och diskutera och göra saker i hemlighet som allmänheten inte har en anning om...? Bilderberg group, bohemian grove m.m... .
Om vi börjar med det första där; antag att vi i väst väljer företrädare i demokratiska val för att lösa våra problem. Vi har även personer som leder och bestämmer som vi inte har något direkt demokratist inflytande över. En del av dem drivs framför allt av ekonomiska motiv, men en del är också intresserade av att lösa mänsklighetens (och sina egna) problem. I och med att de är människor och föräldrar finns det ingen anledning att tro att de är särskillt mycket MINDRE intresserade att lösa dessa problem än vad du och jag är. OK, då har vi "the movers and the shakers" i den industraliserade västvärlden.
De pratar. De diskuterar. Deras handlande skärskådas. Mycket av deras diskussioner går via internationell press och är publika. De företräder i sina officiella roller olika intressen (företag, nationer, politiska och religiösa grupper etc). De måste väga varje ord på guldvåg och avpassa alla yttranden så att de är balanserade. I ett sådant sammanhang är det svårt, närmast omöjligt att komma med radikala förslag, att kasta fram lösa idéer och se om man kan få med sig flera intresserade, att spåna, att komma med nydanande förslag som innebär att någon grupp kommer att erfara negativa konsekvenser etc.
I ett sådant sammanhang skulle man önska att alla som satts av oss i val eller satt sig själva genom sin ekonomiska eller organisatoriska ställning i en position att lösa våra gemensamma globala problem kunde sättas i ett och samma rum och i lugn och ro, utan att störas, utan att ha fotoblixtar och journalisters bandspelare i ansiktet kunde diskutera förutsättnings- och prestigelöst för att försöka nå, om inte lösningar, så i alla fall gemensam syn på vilka problemen är och vilka orsaker som ligger bakom.
I sådana sammanhang ska man inte fatta beslut om något, det har man varken mandat eller till uppgift att göra. Sådana saker får vänta tills man kommer "hem" då man får försöka få med sig de som man företräder genom argumnetation och debatt (i fallet politiska ledare).
Låter det inte bra?
Låter inte det som hur vi vill att våra politiska ledare ska agera?
Inte käbbla i pressen, utan få med sig alla som har inflytande, politiskt, ekonomiskt och religiöst, för att konstruktivt söka lösningar?
Och - om mina antaganden ovan är riktiga - är beskrivningen av en sådan diskussion ganska nära hur Bilderberggruppen vill beskrivas.
Tycker du att svenska politiker, de som representerar dig och mig, ska avstå från att delta i dessa diskussioner bara för att de inte är offentliga?
Instinktivt känner jag själv viss olust inför tanken på att våra valda representaten sitter i några slags icke-offentliga diskussioner där vi inte kan granska hur de agerar. Men ju mer jag tänker på det destå mer inser jag det rimliga i att VISSA diskussioner måste föras utanför offentlighetens direkta ljus. På samma sätt som jag inte vill att mitt - eller någon annans - privatliv ska visas upp offentligt, vi behöver alla delar av våra liv som hålls privata annars kan vi inte utveckla varken våra tankar eller våra personligheter, så är jag beredd att acceptera att vissa diskussioner måste föras utan bevakande media närvarande. Notera diskussioner; jag har inte alls samma inställning till om det hade fattats beslut utan insyn.