Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2003-12-15, 03:10
  #49
Medlem
Triggers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JetA1
Mitt favoritspråk, talat, är utan tvekan ryska. Särskilt när det talas med en mjuk och varm mansröst

Trevligt. Hamnar under den ovanbeskrivna kategorin, tror jag =)
Citera
2003-12-15, 09:32
  #50
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av saft
Språk som inte alls tilltalar mig är Ryska och Kurdiska(Turkiska eller vad fan de har för språk), låter som om skriker till varandra.

Hmm tror du blandar ihop saker och ting lite.. det kurdiska språket hör till gruppen indo-europeiska språk precis som svenskan medans turkiskan tillhör den turkiska språgruppen tillsamans med bl.a tatariska. Kurdiska och turkiska är således lika mycket släkt som svenska och finska och för någon som inte är helt iq befriad så låter dom helt olika!
Citera
2003-12-21, 02:03
  #51
Medlem
Bleeps avatar
Var för en himla massa år sedan våldsamt förälskad i lilla fröken Hiltunen och kan alltsedan dess inte annat göra än uppskatta finskan. Och vem kan motstå franska efter Amelie från Montmartre? Eller att äcklas i djupet av sin själ av arabiska efter att ha sett/hört Usama bin Laden orera?

Det handlar nog ganska mycket om vad man associerar till.
Citera
2003-12-27, 00:16
  #52
Medlem
_Patrick1986_s avatar
danska så klart vad annars
Citera
2003-12-27, 00:53
  #53
Medlem
ellroys avatar
Tycker som ett par andra här i tråden att norska är det vackraste språket. På en del dialekter låter det som om det sjungs och inte pratas.
Citera
2003-12-29, 21:50
  #54
Banned
Kows avatar
Isländska för mildhet och för att det är så vackert.
Ryska för att det låter så kraftfullt.
Japanska för att det låter så jävla häftigt.
Citera
2003-12-29, 23:39
  #55
Medlem
safts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av theft
Hmm tror du blandar ihop saker och ting lite.. det kurdiska språket hör till gruppen indo-europeiska språk precis som svenskan medans turkiskan tillhör den turkiska språgruppen tillsamans med bl.a tatariska. Kurdiska och turkiska är således lika mycket släkt som svenska och finska och för någon som inte är helt iq befriad så låter dom helt olika!

Oj då, det va ju intressant. Rätta till dina stavfel!!

//Saft
Citera
2003-12-31, 09:23
  #56
Medlem
Irländska, skotska o ryska e vackra språk... även finska e vackert i mina öron, kanske bara för man e en liten finska själv
Citera
2003-12-31, 10:15
  #57
Medlem
Bob Marleys Spökes avatar
Irländska, skotska & Sydafrikanska är härligt att lyssna på..
Den finlandssvenska dialekten är sexig.. Härliga Mumintroll
Citera
2003-12-31, 11:10
  #58
Medlem
_niclass avatar
Finska är ett förbannat fint språk. Världens bästa kan man säga
Citera
2004-01-01, 03:36
  #59
Medlem
m0gs avatar
En annan är förtjust i skotska, irrländska, australiensisk engelska och alla norrländska dialekter..
Citera
2004-01-01, 18:58
  #60
Medlem
Finska är ju jättevackert!!

Kyllä, puhun suomen kieli! (eller pyttelite i alla fall)

JetA1
Ang iriska så bör du vara stolt över att ha fattat stavningen, jag minns nåt uttryck, tror det var "god natt" som stavades som två ord med totalt runt 10 bokstäver, men som ändå bara uttalades [so] (eller ngt liknande) Deras vokalkluster är hemska Men uttalet är vackert.

Annars håller jag med ang. portugisiska o franska (pour ce que je le parle si bien, j'espère ;-) o serbo-kroatiska (eller vad det nu heter nuförtiden). Sen är plattyska o holländska fint oxå Arabiska (som jag pluggar) har många sköna konsonanter, deras alfabet har 28 bokstäver som vårt, men 25 av dem är konsonanter

Fulaste språket är nog... sydstats-amerikanska (beror kanske mest på personerna som talar den).
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback