Citat:
Ursprungligen postat av Hulten
Att det t.ex oändligt många gånger kommer att vara femtio miljoner ettor i rad?
Det är korrekt.
Citat:
Ursprungligen postat av M0rt4l1ty
hur kan man slumpa decimaler i all oändlighet, utan att skapa någon form av mönster?

Det finns ju massa mönster i Pi, till exempel 50 miljoner ettor i rad. Men det är ändå svårt/omöjligt att förutsäga mönstret, men jag har hört att några Hinduer några tusen år sedan visste hur man gjorde det.
På den här sidan kan man söka 200 miljoner decimaler i Pi:
http://www.angio.net/pi/piquery
Om du söker efter ett 8-siffrigt tal som till exempel 11111111 eller 74879222 så kommer det säkert finnas där. Men om du söker efter ett 9-siffrigt tal är det mindre chans att det finns där.
På det här sättet kan man enkelt förutsäga att om man skulle söka igenom 2 miljarder decimaler i Pi så skulle det finnas 9 ettor i rad nånstans där. Och om man skulle söka igenom 20 miljarder så skulle det nånstans finnas 10 decimaler i rad, osv. För att hitta 50 miljoner ettor i rad skulle man få söka igenom 100 000 000 miljarder decimaler.