Citat:
Ursprungligen postat av BangTheDrum
Varför skall det vara så svårt för er feminister att hålla er till sanningen? Varför måste ni ljuga gång på gång? Möjligen tror Swimp78 på det h*n själv skriver, men i så fall måste ju personen vara rent dum.
Väldokumenterade psykiska problem? Var har du fått det ifrån? HenrikJ?
Vilka dokument vill du hänvisa till för att styrka detta kränkande påstående? Och ge nu inte något blajsvar om att "det framgår av bloggen" eller "läs tråden". Att påstå sådana saker om en annan människa på ett offentligt forum då det inte är sant är väldigt moraliskt "tveksamt", för att använda snälla ord.
Fast bloggen är väl en bra källa som vittnar om psykiska problem. Där skriver ju Daddy själv om hur han får tas in på psykakuten, proppas full med sobril. Om hur han skakar och gråter. Hur han inte klarar livet utan försöker ta livet av sej och läggs in på sjukhus.
Vad tror du att psykproblem är för något. När man har ont foten?
Du själv går ut i ett inlägg och säger att han nu scorar 8 på en 10 gradig skala. Vad tror du att skalan står för. Vem som kastar snorkråkor längst?
Du sitter alltså själv för ett par dagar sedan och skriver om just hans psykiska problem, och nu förnekar du dom. Är det virrigt i pallet eller?
Citat:
Missbruksproblem? Det finns bara en enda källa till detta påstående och det är R:s mor och mormor.
INGEN annan har vittnat om några missbruksproblem. Ingen av vårdnadsutredningarna. Inte domstolen. Inte socialtjänsten. Inte psykologutredningen om R. Nej du Swimp. Du visar än en gång varför ingen längre kan ta ett ord du skriver här på allvar.
Återigen. Daddys egna uppgifter. Han tar till alkohol när problemen blir för stora, han inte klarar tillvaron. Han super ner sej när mamman lämnar honom.
Nu har du också gett oss mammans version, det tackar vi för, som styrker det Daddy säger om sej själv och som styrker det Henrik sagt att Daddy söp också innan separationen.
Citat:
Du är en lögnare med stort L. Och du kanske inte tycker att det är så noga vad du skriver. Du kanske känner dig provocerad och öser och "kryddar" lite här och där.
Nja. Lögnare framstår väl andra som. Hur kan man till exempel ens i sin vildaste fantasi komma på tanken att försöka framställa en ung flicka i artons åldern som röker hasch som tung missbrukare?
Är inte det att ljuga och förvanska sanningen så säg.
Hur kan man som Daddy, som är den som faktiskt har diagnos, börja klistra diagnoser på en ung flicka som faktiskt är utredd och inte har någon diagnos. Smutskastning och lögn och det är ju teknik som Daddy sedan använt många gånger genom åren mot folk som inte gör som han vill.
Det måste ju till och med du kunna se.
Citat:
Det handlar om ett barn Swimp. Ett barn och två föräldrar som du aldrig träffat. Ändå sitter sådana som du här och tar dig rätten att skriva grova lögner.
Om sådana som dej kan man skriva mycket, men du är inte värd tiden och mödan.
Det handlar om ett barn ja. Tack och lov finns det en lagstiftning som ser till barnets rätt och barnets behov och skiter fullständigt i att föräldrar bölar och hotar. Den kräver att samhället utreder i lugn och ro och agerar med barnets bästa för ögonen.