Citat:
Ursprungligen postat av gkg
1. Kan jag länka utan bild lagligt? Både forumet och bildsidan är ju helt öppna sidor!
2. Är sanolikheten att jag blir fälld stor, eller är lagen en "tandlös tiger"?
3. Fotosidan (
http://img31.imageshack.us/i/mintlc105liten1024.jpg/ ) visar ju hur man delar till facebook, tvitter och tillhandahåller ju även färdiga "bädda in"-koder. De uppmanar ju till att dela med sig av bilderna! Har inte de som lägger upp bilder godkännat att det fungerar så då?
1. Du kan med största sannolikhet länka utan problem.
2. Om personen som äger rättigheten till bilden känner till att du använder den och inte gillar det så är det relativt lätt för honom att tvinga dig plocka bort den. Däremot är det inte så sannolikt att du kommer kunna tvingas betala pengar för användandet, så länge du inte tjänar enorma mängder pengar på din webbsida.
3. Nej, det tror jag inte. Jag tror inte fotosidan alls bryr sig om vem som har rätt till bilden eller inte, och instruktionen riktar sig nog till den som har rätt till bilden.