Hejsan hoppsan kompisar!
Jag har spelat akustiskt stålsträngad gitarr nu i ca 3-4 månader och har lärt mig ganska fort, jag hade turen att vi hade en gitarr hemma så jag slapp köpa en.
Nu är det dock så att jag vill spela mina favoritlåtar som till stor del består av Bruce Springsteen låtar och lite annat med elgitarr i. Därför tänkte jag köpa någon billig elgitarr, jag har kollat en del på Squier affinity telecastern men eftersom jag är så fattig så har jag inte råd med en sådan på ett tag.
Då såg jag idag till min glädje att denna gitarr fanns
http://www.thomann.de/se/harley_benton_hbt16sb.htm .
Vad tror ni, är det skit eller är den värd att köpa. Suget efter en elgitarr plågar mig något helt enormt efter att jag testade för första gången förra veckan, mina ända krav är att den ska låta som en telecaster och se ut som en, sen vill jag att den ska vara lättspelad och det verkar den vara enligt de få recensioner jag hittat.
Det är på grund av avsaknaden på info som jag frågar här, är den något att ha och i så fall kan ni rekommendera en bra analog förstärkare som passar för ca 500-700 kr. Det bara känns som att en analog ska låta skönare men om jag har fel så går det givetvis bra med en digital så länge den låter fint. Kan ju vara kul att kunna spela in till datorn med.