Citat:
Ursprungligen postat av Westling
- En sådan flertusig gammal instution som juridik bör väl snarare behålla sitt språk så att det inte förtvinas. Man måste hålla en viss standard. Alla kan inte låta som ett gäng kompisar över en öl.?
Självklart så är inte vilket språk som helst godtagbart i en domstol under förhandlingarna. Men, språk utvecklas, juridikens språk också. Att få juridiken "närmare" människor är viktigt.
Nä, det jag vänder mig emot är de som öser på en jävla massa aristokratspråk bara för att skapa ett avstånd á la: "-Jag studerar minsann juridik och låtsas redan vara förmögen och framgångsrik!"
Citat:
Ursprungligen postat av Westling
- Varför det?
Pratar man en massa oförståeligt juristspråk kan det vara svårt för klienten att uppfatta vad det är man tar upp. Klienten kan därför få svårt att förstå varför målet förloras. Detta skulle jag säga sänker förtroendet för rättsaäkerheten. Dessutom så sitter det som bekant nämndemän (lekmän) med i rätten och röstar. Dessa är inte helt hemma på den juridiska arenan när det gäller juristspråket.