Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 4
  • 5
2009-06-17, 20:45
  #49
Medlem
nicerpms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fjonk3n
Du fatta att det va ironi?

ironi i samma mening som saab och bmw måste bli trippel ironi..
Citera
2009-08-15, 14:11
  #50
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av zepofan
Konstigt. När Ford köpte Volvo så var det ingen som ville köpa Ford-emblem och klistra på Hisingetraktorn. Vad jag vet så är det inte heller någon som klistrar FIAT-emblem på sin Ferrari. SAAB kommer att vara SAAB, oavsett vem som är ägare, den som tror att det kommer en Koenigsegg 9-5 i en nära framtid har väldigt livlig fantasi!
Koenigsegg vill faktiskt både få Saab att närma sig sina rötter (rally, aerodynamik, finesser direkt från flygindustrin, små sportbilar etc), samtidigt som Koenigsegg vill nå en bredare publik med det egna varumärket.
Det är inte alls omöjligt att Koenigsegg kommer lansera en megalyxig sedan baserad på nya Saab 9-5.
Citera
  • 4
  • 5

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback