Hej Flashback!
Nu stå jag alltså i begrepp att författa mitt första inlägg. Hade tänkt köpa ett par 7.0'or och hänga på bänken nere vid Lilla Alby, men ödet ville annorlunda. Jag har inte underlåtit att knalla in på bolaget på vägen hit, men jag valde istället att hedra denna historiska aftons minne medelst bränna hela kassan på två flaskor rödvin av en bättre årgång.
Nåja, jag antar att jag borde komma till saken. Jag har här ett par alster som jag ämnar pressentera för er. Ingen av målningarna är färdiga, men det är ju det som är lite av det roliga. Jag ska inte sätta er koncentration på spel genom allt för många stavelser så nu kör vi gott folk, är alla med?
Först ut är en tavla som jag har valt att kalla
Hatten & Landfisken Leopard. Tanken bakom den är tagen direkt från något som jag och en god vän upplevde ute i det gröna, den första frostnatten anno vintern 2010. Vi hade egentligen inte planerat att hamna i denna situation men på grund av faktorer som inte hade den goda smaken att underkasta sig vår kontroll tvingades vi spendera natten ute i skogen. Som tur var har åtminstone jag blivit välsignad med en far, gud vare hans själ nådig, som tidigt insåg vikten av att lära sina söner hur man överlever i vildmarken. Hur som helst, nog om detta.
Min gode vän, låt oss kalla honom Mårgan Kassler hittade i alla fall denna Landfisk, kippandes efter andan i ett liten pöl med grönt vatten. Landfisken är en sällsam varelse som kan beskådas lite var stans om man händelsevis skulle råkat ha varit vaken i ett par -tre dygn, sådär bara av en händelse, vi vet. Hatten, eller katten som kan ses kasta sig efter Landfisken Leopard genom dimensionskrullet
"dimensionskrull [d'mäs's'nkrl] är en typ av fnurp som ligger och skräpar mellan olika universum, i vilken multigalaktiska djur och växter, som t.ex Hattar gärna frotterar sina testiklar".
Katten visade sig vara min hatt. Jag blev så nervös när jag såg den sitta och titta på mig så jag kunde inte ens förmå mig att försöka prata förstånd med den. Den bara satt där. Stor och svart. Detta uppdagades för mig ett par dagar efter att jag hade återfått förståndet varvid jag återvände till vårat läger och där kunde återfinna hatten vi välbehållet skick.
Jag ber om ursäkt för den dåliga bildkvalitén, men jag glömde min kamera på jobbet. Jag ska uppdatera er med högupplösa bilder så fort jag får chansen. Nåväl, låt domen falla. Ska jag fortsätta måla på den eller ska jag kasta ut skräpet genom fönstret?
http://img153.imageshack.us/i/img0790v.jpg
http://img16.imageshack.us/i/img0791cv.jpg
http://img217.imageshack.us/img217/7836/img0787fp.jpg
Jag tänker mig att jag ska försöka posta i tråden en gång om dagen i alla fall. Jag har material till i alla fall en vecka som det är nu och jag är inne i en väldigt produktiv period just nu så jag har goda förhoppningar om att kunna lyckas hålla upp tempot i alla fall ett par månader. Nu kör vi.
Citat:
Ursprungligen postat av Hovleverantoren
Jag är grymt imponerad av många som gör inlägg här.
Här kommer min senaste skulptur "Häxbål".
http://img97.imageshack.us/img97/55/hxbl.jpg
Ursnyggt. Mer sånt.