Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2009-06-07, 12:51
  #13
Medlem
Då kör vi!

Vänster går oväntat kraftigt bakåt - vill jag ha som rubrik på måndagens aftonhora. Det är väl vänsterväljare som är svårast att få upp ur soffan?
Citera
2009-06-07, 13:04
  #14
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Klostergaard
Då kör vi!

Vänster går oväntat kraftigt bakåt - vill jag ha som rubrik på måndagens aftonhora. Det är väl vänsterväljare som är svårast att få upp ur soffan?


Hoppas att vänstern går kraftigt bakåt. Kan inte förstå hur alla medier tror att alla som röstar PP sitter jämt vid datorn eller knappt kommer gå och rösta.

Herregud, om det är så himla dåligt så har man ju en chans att ändra på det, att gå och rösta! Partier som är närma 4% spärren borde ju folk vara extra sugna att rösta på..

Tex om någon hatar IPRED & FRA så kan man ju inte skita i att rösta och sen sitta och klaga..
Citera
2009-06-07, 13:08
  #15
Avstängd
MP går framåt blir 3e störst förhoppningsvis.. och får 3 röster i parlamentet.. dessa blir Carl, Zaida (som kryssar sig in) och Isabella...

PP får runt 7% och sen ansluter dem till de gröna efteråt

FP kommer göra ett bra val runt 10% pga marit paulsen

M kommer backa landa runt 20% eller strax under dels pga gunnar hökmark gammel moderaten, men också för deras benhårda motstånd för ett fritt internet

C kommer få en röst landa runt 6%

KD kan klara sig om de blir räddade av sympatiröster på ALF svensson, men annars åker dem ut

S går med bakåt, men blir största parti

VP kommer hamna nånstans runt 7-8%

JL åker nog ut

SD kommer inte in
Citera
2009-06-07, 13:10
  #16
Medlem
Svejks avatar
Tycker att det borde vara lite högre deltagande än tidigare.
Man har ju kampanjat som tusan. Jag var och röstade nyss och vid vår lokal(i vår lilla förort) var det ganska mycket folk.

Bara inte Junilistan får sitta kvar som media hotar med nu på morgonen, då kan jag faktiskt hellre ta PP.
Men det är väl så att ju fler som röstar desto mindre risk att PP kommer in.
Så man får väl hoppas på ett högt valdeltagande.
Citera
2009-06-07, 17:55
  #17
Medlem
Klosss avatar
När kan vi vänta de första prognoserna?
Citera
2009-06-07, 17:58
  #18
Medlem
buyzabas avatar
Jag tror att Junilistan åker ut, Piratpartiet kommer inte in, men Sd gör och hamnar bland de gröna partierna med miljöpartiet som går starkt framåt
Citera
2009-06-07, 17:59
  #19
Medlem
Snöblinds avatar
Röstandet pågår (i alla fall i min lokal) till 21.00 åtminstone. Någon prognos innan dess ska man nog inte räkna med...

Tror också att PP kommer "göra en Fi".
Citera
2009-06-07, 18:01
  #20
Medlem
Embriacos avatar
Kan SD överraska? Har trott att dom är helt ute ur leken, vad tror ni?
Citera
2009-06-07, 18:12
  #21
Medlem
Arbetarbroders avatar
"Kampanjat som tusan" som Svejk skrev över mig håller jag inte med om. Det har varit lite halvtjaskig affischer utsatta lite här och var och bara på större orter. Har man kört genom en mindre kommun de senaste 14 dagarna så har det inte varit någon propaganda alls de små kommunerna inte har råd att satsa på valpropaganda.
Sen har vi ju haft TV-reklam och sånt också iofs.

Jag tror deltagandet blir högre än vid förra valet, men det blir mindre än 50%

Gissningar:
*Miljöpartiet plockar hem över 10% då klimatdebatten finns i folks bakhuvuden. Folk vill ha ett EU med miljötänk och många som i vanliga fall inte röstar på dem gör de i Europavalet. Även deras förgrundsfigur Schlyter, eller vad han heter, verkar va en bra politker av det jag har sett.

*Vänsterpartiet plockar 4-6% och gör ett dåligt val, trots att de är det enda partiet som är 100% EU-kritiska. (Även Sverigedemokraterna också iofs)
Problemet med Vänsterpartiet är att deras väljare har svårt att ta sig och rösta, speciellt när de är ett val till EU.

*Socialdemokraterna gör ett bra val och får strax under 28%. Att Moderaterna har styrt landet och (S) suttit i opposition påverkar partiet positivt.

*Moderaterna är ett osäkert kort. De känns inte som de profilerat sig i EU-valet ett skit och Gunnar Hökmark är en gammal dinosaurie som känns tråkig.

*Centern. Ingen aning om hur det går. Kan bli de som floppar hårt.

*Folkpartiet. Marit Paulsen påverkar och de gör ett helt okej val. Trots att hennes TV-reklam varit väldigt konstig där hon vill ha bort kronan snabbast möjligast och direkt säger att valet 2003 inte ska respekteras. Personligen förstår jag mig inte på Marit Paulsen-effekten ett dugg.

*Junilistan är tack & hej givetvis.

*Kristdemokraterna är de jag mest tror kan floppa. Vem vill rösta på Ella Bohlin, Sveriges yngsta tant? Kan Alf Svensson rädda KD och kryssas in framför henne?

*Piratpartiet. Kommer in. Gör ett riktigt bra val och får minst 8%

*Sverigedemokraterna gör inget bra val. Kommer inte in, vilket de hade behövt för att få medvind till Riksdagsvalet 2010.

*Moderaterna får cirka 20, kanske något under.

Bara spekulationer. Blir spännande att se hur de går ikväll. Just de här med att ett parti lär floppa hårt blir kul att se vilket det blir (de är ju inte helt säkert att det blir något). Det blir givetvis även kul att se hur många anhängare till Piratpartiet som loggar ur och går och röstar och hur stor effekt FRA, IPRED och allting har. För att göra ett riktigt succéval så måste de locka den äldre generationen också.

Det blir en spännande måndagkväll! Nu ska jag gå och rösta, och för mig står det mellan Vänsterpartiet, som jag brukar rösta på, eller Piratpartiet.
Citera
2009-06-07, 18:12
  #22
Medlem
Galenpennas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Embriaco
Kan SD överraska? Har trott att dom är helt ute ur leken, vad tror ni?

Allt över resultatet i senaste riksdagsvalet måste ses som en framgång för SD, med tanke på att partiet lär få problem att mobilisera sina väljare i detta val.

Själv tror jag, lite naivt kanske, på 5%.
Citera
2009-06-07, 18:13
  #23
Medlem
Embriacos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Galenpenna
Allt över resultatet i senaste riksdagsvalet måste ses som en framgång för SD, med tanke på att partiet lär få problem att mobilisera sina väljare i detta val.

Själv tror jag, lite naivt kanske, på 5%.

Vad krävs för ett mandat?
Citera
2009-06-07, 18:14
  #24
Avstängd
fulklittans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Arbetarbroder
*Socialdemokraterna gör ett bra val och får strax under 28%. Att Moderaterna har styrt landet och (S) suttit i opposition påverkar partiet positivt.
Är detta din inrikespolitiska analys? Vilken sten har du levt under de senaste ~6 månaderna?

Föreslår att någon annan mer kompetent tar hand om analyserna i tråden.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback