Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2003-11-13, 18:39
  #1
Medlem
konztigs avatar
Jag låg i soffan i Nacka, jag vaknade plötsligt av att jag låg & skakade.
Och kände en konstig närvaro. Men jag vågade inte gå upp och titta, så jag låg kvar i soffan.
Efter en stund hörde jag en suck. Det var bara jag och fåglarna där i rummet.
Det var inte en suck som skulle ha kommit från dem.
Så jag försökte med telapatiförmågan att se vem som var där.
Då såg jag en bild av en gestalt i andeform, det var lite mörkt så han var lite mörk.
När jag hade legat ett tag och lyssnat kom en otäck vibration in i rummet, och fåglarna blev knäpptysta och lika rädda som jag, verkade det som.
Plötsligt åkte en pinne ner till botten av buren, fåglarna började flaxa hjärtskärrande en stund utan att säga något.
När det tystnade hörde jag nästa gren ramla, och jag vågade inte titta mot buren. Fåglarna började flaxa igen, utan ett ord.
Sen vet jag inte vad som hände, om jag somnade om. Men på morgonen när jag gick upp, satt fåglarna i taket av buren fastklamrande, de såg lite förskräckta ut.
Jag satte upp pinnarna i buren igen, och gick ut i köket. Då hörde jag en pinne åka ner i buren igen. Jag sprang till buren, där såg jag en leende ande stå.
Jag vet inte vad han ville, jag har inte sett honom något mer!
Citera
2003-11-14, 12:10
  #2
Medlem
drack du mycket kvällen innan eller?
Citera
2003-11-15, 18:49
  #3
Medlem
konztigs avatar
Nej, ingenting!
Citera
2003-11-17, 03:14
  #4
Medlem
TomBombadills avatar
Du går inte på några mediciner då?
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback