Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2009-06-05, 11:57
  #1
Medlem
McCarthy01s avatar
Mannen och kvinnan är skapade olika, ämnade för olika uppgifter. Varför har feministerna så svårt att acceptera detta?

Kvinnan är minst lika duglig och kompetent som mannen heter det. Jaha, det är därför männen i gemen är bättre på att reparera bilar och teknisk apparatur, därför de är mest lämpade för tyngre arbeten.

Genom historien har mannen alltid varit familjeförsörjaren och jägaren. Kvinnans plats har varit i hemmet. Varför ska man ändra på ett fungerande koncept?

Nej jag har inget emot att kvinnor jobbar och gör karriär, men ofta sker det ju på bekostnad av barnens väl och ve. Barn behöver moderlig omsorg de första levnadsåren, får de inte det kan de ta skada för livet.

Jag är för jämställdhet, men tycker att man bör ha klart för sig att det finns biologiska och psykologiska skillnader mellan man och kvinna, som gör att vi är lämpade för olika uppgifter.

Detta försöker den statliga feminismen idag förneka, i den politiska korrekthetens namn.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback