Citat:
Ursprungligen postat av mrpreben
Notera att jag skrev "och var med", dvs med på Förintelsen. Nej, jag anklagar inte Sophie Scholl för Förintelsen.
Jo, såg det. antog att du skrev luddigt "var med" för att ha nån utväg. Ok, så bara dom tyskar som jobbade i koncentrationsläger och personligen deltog i dödande av judar begick nån typ av brott. 99,9% av resten av tyskarna under andra världskriget var oskyldiga?
Fortfarande konstigt att då massa andra Tyskar var tvugna att betala 500-100 miljarder till Israel/judar?
Citat:
Ursprungligen postat av mrpreben
Många judar har varit kommunister ja, men judarna som grupp förföljdes under kommunismen.
Stalin var ju den som starkast stödde bildandet av Israel. Judarna förådde honom sen och gick bakom ryggen på honom och började liera sig med USA. Efter det så var Stalin fientligt inställd till Israel och judarna(vlket alla värdfolk blivit förr eller senare).
I sovjet var det det ju ganska länge ett brott att vara kritisk mot judar(hmm, påminner om nåt). Tror tom det var dödsstraff på att ens nämna att nån var jude i Sovjet ett tag.
Också en ganska judisk grej är ju att vara förövare men ändå känna sig som offer
Ja, judarna införde kommunismen i Ryssland och dödade miljoner. Sen drabbades judar själva och är då tydligen offer för kommunismen.
Antisemitiska palestinska barn gör bucklor i Israeliska tanks när dom blir överkörda.
Ungrarna är antisemitiska när dom inte vill att IMF ska ta över landet osv osv
Ron Paul är antisemit när han vill att amerikanska skattepengar ska gå till amerikaner och inte till Israeler.
Citat:
Ursprungligen postat av mrpreben
När kalla kriget var slut och Sovjetblocket föll och folk fick flytta fritt igen så var det många ryska judar som emmigrerade till Israel pga förföljelse i deras hemland.
När kalla kriget var slut så var det många judar som fick fly östländerna pga alla brott begångna av judiska diktatorer och deras hantlangare. Säkert var det några oskyldiga judar som fick lida för brott som deras landsmän begått.
Sen verkar det ju inte direkt gått nån nöd på judarna i samband med att sovjetunionen föll. Alla kriminella oligarker som plundrade dom fattiga ryssarna på allt dom ägde är väl judar vad jag förstått?
Och bara Ungern hade ju haft två judiska diktatorer tillsatta av kommunisterna
Bela Kun (Cohen) var ju judisk diktator i Ungern 1919
Matyas Rakosi (Rosencranz), judisk diktator 1945-1956
Man kan ju förstå att Ungrarna kanske har vissa problem med judar även om det är "orättvist"? Hade dom haft kinesiska diktatorer så kanske dom inte ville ha massa kinesiskt inflytande och varit misstänksamma mot kineser?
Citat:
Ursprungligen postat av mrpreben
Men du säger alltså att en ungersk jude, vars familj bott där sedan tusentalet, inte får räkna sig som ungersk nationalitet?
Nej det säger jag inte. Dom får väl räkna sig som vad dom vill? Dom får räkna sig som ungersk-somalier-judar om dom vill för mig. Sen om jag eller en etnisk Ungrare tycker samma sak är väl en annan fråga?
Tror du judarna tycker vem som helst kan kalla sig jude?
Citat:
Ursprungligen postat av mrpreben
Bonnier är kristna förövrigt.
Det är det jag gillar med judar

Dom kan vara vad dom vill, Ungerska judar, kristna judar, Somaliska judar, religiösa judar, etniska judar, genetiska judar. Och dom verkar byta ganska ofta. Men ända så är dom alltid främst judar
Däremot så finns ju inte vi svenskar enligt dom svenska mediejudarna... oj, jag menar mediakristna Bonnier och Wolodarski.....
Inte undra på att dom blir lite förvirrade och konstiga ibland? Alla världens nationaliteter genom alla tider är tydligen antisemitiska och judarna är det alltid synd om.
Citat:
Ursprungligen postat av mrpreben
Det finns arabiska israeler om du undrar, alltså israelisk nationalitet.
Vad är skillnad på en ickereligiös arabisk Israel och en icke religiös judisk Israel? Det borde väl vara samma sak ganska ofta? Dom flesta orginaljudarna från området är väl semiter i grunden?
Varför ens hålla på att prata om araber och judar, låter som rasism i mina öron när det i princip är samma folk?
Citat:
Ursprungligen postat av mrpreben
Fascism drar aldrig med sig något positivt.
Japp, vilket vi kan se på Israel.