Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2009-05-25, 12:54
  #1
Medlem
Brookuss avatar
Citat:
Badhus i Uddevalla hyr ut burkini Heltäckande baddräkter på Walkesborgsbadet

UDDEVALLA Många kvinnor drar sig för att lära sig simma på grund av att de inte vill visa sig i vanlig baddräkt. Det menar Åsa Andersson på Walkesborgsbadet, och kommunen har nu köpt in en heltäckande baddräkt, burkini, för uthyrning.

Många kvinnor med invandrarbakgrund lär sig aldrig att simma eftersom de inte vill bada offentligt i vanlig baddräkt eller bikini. Och många skolelever med invandrarbakgrund som kommer till simhallen badar i vanliga kläder, vilket får till följd att det blir svårare att lära sig simma.


På Walkesborgsbadet vill man nu underlätta för dessa och köper därför in den heltäckande baddräkten burkinin, som ska gå att hyra för den som önskar.

Vi har en hel del muslimska tjejer som kommer med skolan och inte har den bad- och simkulturen som vi har. De behöver ha mycket kläder på sig och det blir då svårare att lära sig simma, säger Åsa Andersson som är anläggningsföreståndare på Walkesborgsbadet.

Ska öka simkunnigheten

Hon tror att det är viktigt att även personer med utländsk bakgrund lär sig simma.

– De flesta drunkningsolyckor gäller invandrare, menar hon.


Burkinin är tvådelad och består av ett par byxor och en tröja med huva på. Materialet är likadant som i en vanlig baddräkt, vilket gör att det inte blir tungt att simma. Det kostar 20 kronor att hyra en burkini och den finns i fyra olika storlekar, från S till XL. Om efterfrågan blir stor kommer fler att köpas in. Naturligtvis är den till även för kvinnor som av andra skäl än kulturella inte vill visa sig i vanliga badkläder.

Undvik vanliga kläder

Idag är det en del barn och vuxna som badar med vanliga kläder. Detta är enligt Åsa Andersson inte något hygieniskt problem för vattenkvaliteten men rester av tvättmedlet i kläderna fastnar i reningsfiltren. Dessa måste då rengöras oftare och därför vill man helst undvika vanliga kläder i bassängerna.


Simhallen har idag ett sortiment av badkläder att hyra ut och burkinin kommer alltså från och med nu att vara ett alternativ.

– Vi vill få fler att bli vattenvana och på så sätt sprida det till de mindre barnen. Vi på Kultur och fritid ska ju jobba med integration, att skapa tillgänglighet, och detta är ett sätt att göra det, menar Åsa Andersson.
Helena Amundsson
http://bohuslaningen.se/nyheter/uddevalla/1.475216

Jahopp. Så nu ska även alla musselmanska honor kunna trakassera svennar på badhusen iförda burkini. Hemskt!
Även hemskt att öka simkunnigheten hos invällare med tanke på detta:
Citat:
Hon tror att det är viktigt att även personer med utländsk bakgrund lär sig simma.
– De flesta drunkningsolyckor gäller invandrare, menar hon
Tycker snarare att nysvenskarna ska uppmuntras att simma utan att ha simkunskaper. Finns stora markoekonomiska vinster samhället kan göra här. Ut med er och bada på djupt vatten! Har tagit upp ett liknande fall tidigare, se här

----------------------

-Bör burkinis tillåtas i svenska badhus?
-Bör muslimer och andra Mörka folkslag tillåtas på badhus?
Citera
2009-05-25, 13:22
  #2
Medlem
Snövits avatar
Finns efterfrågan ser jag inget fel att att ett badhus utökar utbudet i sin uthyrningsverksamhet.
Citera
2009-05-25, 13:28
  #3
Medlem
sidyss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snövit
Finns efterfrågan ser jag inget fel att att ett badhus utökar utbudet i sin uthyrningsverksamhet.
Nu finns ju knappast någon efterfrågan. Det är bara att se på hur många musslor som ville bada när det blev grabbfritt vissa dagar/tider.
Citera
2009-05-25, 13:28
  #4
Medlem
Squalos avatar
Citat:
Och många skolelever med invandrarbakgrund som kommer till simhallen badar i vanliga kläder, vilket får till följd att det blir svårare att lära sig simma.
Det är vad vi alltid har hävdat här på Flashback.
Citat:
...inte något hygieniskt problem för vattenkvaliteten men rester av tvättmedlet i kläderna fastnar i reningsfiltren. Dessa måste då rengöras oftare och därför vill man helst undvika vanliga kläder i bassängerna.
Jag tror nog att hon ville säga bajsrester, men det fick hon såklart inte...

Också märkligt när typ alla andra badhus hävdar att det är ett hygieniskt problem att folk badar med kläder, men här är det inget problem att blattepojkarna badar i skitiga kallingar, tydligen.

Blattar ska öht. inte tillåtas på badhus, det är min åsikt.
Citera
2009-05-25, 15:08
  #5
Medlem
.-.-.s avatar
Vilka tider ska dom ha blattefritt då?

Nån kanske kan ringa och fråga om vi Svennar också får egen tid eftersom nysvenskarna har det.

Det dröjer nog inte allt för många år innan alla kvinnor förbjuds att gå ute på våra gator utan slöja också. Kyrkor rivs och upp med Muhammeds bedjarhus eller vad dom heter.
Citera
2009-05-25, 15:25
  #6
Medlem
Aakes avatar
Citat:
Idag är det en del barn och vuxna som badar med vanliga kläder. Detta är enligt Åsa Andersson inte något hygieniskt problem för vattenkvaliteten men rester av tvättmedlet i kläderna fastnar i reningsfiltren. Dessa måste då rengöras oftare och därför vill man helst undvika vanliga kläder i bassängerna.

Och där fick hyckleriet ett namn, Åsa.
Citera
2009-05-25, 15:26
  #7
Medlem
Badsectors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Squalo
Blattar ska öht. inte tillåtas på badhus, det är min åsikt.
Det fanns en tid när jag tycker skyltar med "Whites only" var en mycket märklig företeelse.
Not any more, son.
Citera
2009-05-25, 16:18
  #8
Medlem
Olaus Magnuss avatar
Citat:
Hon tror att det är viktigt att även personer med utländsk bakgrund lär sig simma.
– De flesta drunkningsolyckor gäller invandrare, menar hon.
Antalet förolyckade i drunkningsolyckor ligger runt 130 årligen (varierar med vädret). Känner någon till statistik över hur stor andel som utgörs av invandrare bland dessa omkomna? Förr var det ju alltid alkoholen som pekades ut till huvudorsak bakom drunkningstillbuden.
Citera
2009-05-25, 16:30
  #9
Medlem
Bonzo666s avatar
För unga så borde det faktiskt vara ett enkelt tvång att lära sig simma. Utifrån normala senska förhållanden. För vuxna så får de ta vad som bjuds. Passar det inte så badar man alltså inte med kläderna på utan får i såna fall avstå. Å ena sidan så anser jag att man ska kunna respektera individens val av att visa sin hud i olika mängd. Å andra sidan så tycker jag att det börjar bli aningen tilltaget i KRAV på särskild behandling som känns olustigt.

Hade det endast varit detta fallet och att individerna själva fixar förutsättningarna så fine. Men kraven som ställs för att få något till godo är orimliga emellanåt. Varför ge efter så ofta istället för att bara krasst och högst objektivt konstatera att så är reglerna, take it or leave it?

Även ett problem i att konservatismen tenderar att "smitta av sig" bland mer sekulärt levande muslimer som inte önskar en återgång till de mer fanatiska delarna. Den sociala pressen bör undvikas.
Citera
2009-05-25, 16:37
  #10
Avstängd
Kafirs avatar
Burkini.......

Våra PKiter blir allt mer PKgalna.
Citera
2009-05-25, 16:52
  #11
Medlem
Buhuuu en kvinna hyr av egen fri vilja en burkini

eller nä, vem bryr sig egentligen? Beskriv ett verkligt problem med det överhuvudtaget.
Citera
2009-05-25, 18:14
  #12
Medlem
moderatswings avatar
Finns det stor efterfrågan?
De flesta muslimer har ju inte ens slöja.

Nä, blir tramsigt med alla dessa krav.
Visserligen är det bättre än tokarna som förespråkar könsapartheid. Hur går det ihop med Mona Sahlins integrationsplaner?


Sedan är det viktigt att belysa problematiken med burkan även om många vill tiga ihjäl detta.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback