Citat:
Ursprungligen postat av
pudrig
Låter som en trevlig sommarkväll (även om ämnet är lite rysligt). Vill du dela med dig av en ev. teori? Vad tror du och din mor om det Carl Serung skrev, att det kan ha handlat om kanalen norr om gillastig mosse?
Ja kanske men har inte hört om någon kanal. Får ta en familjeutflykt dit och kolla.
Vet att ettsjutretton tidigt var inne på ryktet om något oklart kärleks- eller svartsjukedrama skulle utgjort något motiv och där kom upp en väldigt intressant sak.
Enligt mammas goda minne var Konga och området runt tiden då ett mycket litet, ganska outvecklat, fattigare bondesamhälle där ”alla kände alla”. Tydligen var det allmänt känt att de bådas kvarvarande föräldrar, JBs pappa och GP mamma ”träffades”.
Hur och när visste hon inte. Inte heller något mer om de bortgångna föräldrarna eller varför de avlidit.
Däremot sa hon att de flesta där på den tiden bar kniv och var ”inte bakvända”..
Här spåna jag om motivet, om 18-årige JP fått upp ögonen för det potentiella hot JBs far kom att utgöra för sitt arv, rädslan att förlora sina 40 tunnland mark till en annan man.