Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2009-05-20, 15:16
  #1
Medlem
Hejsan! Jag har en tik hund på 7 år en liten whippet jätte snäll bara en aning bortskämd Och för ett mer än ett halvår sedan skaffade jag en till hund en rottweiler hane som jag alltid velat haft jätte gosig hund och lätt uppfostrad (om jag får säga) dom har funkat bra ihop fast min tik varit lite svartsjuk emellanåt.Hon har aldrig någonsin kissat inne efter hon blivit rumsren.Brukar låta dom får sitta innan vi går ut på promenad och för 3 dagar sen började hon med ett skumt beteende när min pojkvän bad dom sitta så satte hon sig och kissade och bajsa helt plösligt sen blev hon lite aggressiv och sen började flåsa och skaka jag trodde det bara var något tillfälligt kanske att hon var väldigt dålig i magen men hon har fortsatt med samma beteende i 3 dagar.Jag undrar ifall det har att göra med dominans eller att hon är sjuk?? att jag inte ger henne lika mycket uppmärksamhet? Vore snällt om någon kunde svara som har någon ide om vad detta handlar om
MVH
Citera
2009-05-20, 15:22
  #2
Avstängd
TrollKungens avatar
Tycker det är veterinären som gäller du!

Sen kan vi ju sitta här och gissa så mycket vi orkar medan hunden lider.
Citat:
Ursprungligen postat av izuchi
..... sen började hon med ett skumt beteende när min pojkvän bad dom sitta så satte hon sig och kissade och bajsa helt plösligt sen blev hon lite aggressiv och sen började flåsa och skaka jag trodde det bara var något tillfälligt kanske att hon var väldigt dålig i magen men hon har fortsatt med samma beteende i 3 dagar.Jag undrar ifall det har att göra med dominans eller att hon är sjuk?? att jag inte ger henne lika mycket uppmärksamhet? Vore snällt om någon kunde svara som har någon ide om vad detta handlar om
MVH
Citera
2009-05-20, 15:53
  #3
Medlem
Snigelfars avatar
Kissar kanske revir, vad vet jag? Kolla med veterinär. Kan som sagt lika gärna vara sjuk.
Citera
2009-05-20, 16:57
  #4
Medlem
Iceables avatar
Ja, gå till veterinären, absolut.

Min tik började kissa inne när hon löpte och när hon blev skendräktig, det kan ju ha med det att göra.
När hon trodde att hon skulle ha valpar blev hon faktiskt jättekonstig, men inte särskilt aggressiv.

Annars vet jag inte, men kolla upp det. Synd om hunden ju
Citera
2009-05-20, 17:06
  #5
Medlem
slagsmåls avatar
ett ap-slag brukar hjälpa
Citera
2009-05-20, 17:13
  #6
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av izuchi
när min pojkvän bad dom sitta så satte hon sig och kissade
MVH
När din pojkvän sa åt dom att SITTA kanske hunden hörde fel att han sa PISSA. Det är en teori.
Citera
2009-05-20, 17:14
  #7
Medlem
Skynda dig till vetrinären , hon kan ha livmoderinflammation
Citera
2009-05-20, 22:09
  #8
Medlem
Okeej... för det första så ser jag fan till att inte min hund lider jag bara rådfrågade här..och ville ha något vettigt svar och inte skit snack om att det är synd om min hund! så klart jag ska ta henne till vetrinär är du dum eller!??
Citera
2009-05-20, 22:10
  #9
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av StoneTaxiJonson
När din pojkvän sa åt dom att SITTA kanske hunden hörde fel att han sa PISSA. Det är en teori.

Men ge dig vadfan, har du inget vettigt att säga så skriv inte
Citera
2009-05-20, 22:12
  #10
Medlem
???????
Citat:
Ursprungligen postat av slagsmål
ett ap-slag brukar hjälpa
Citera
2009-05-21, 10:09
  #11
Avstängd
TrollKungens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av izuchi
Okeej... för det första så ser jag fan till att inte min hund lider jag bara rådfrågade här..och ville ha något vettigt svar och inte skit snack om att det är synd om min hund! så klart jag ska ta henne till vetrinär är du dum eller!??

Hmm, så du menar att om en hund som är rumsren, snäll och glad plötsligt börjar göra ifrån sig inomhus och skakar med ett aggressivt beteende inte lider?
Sen vadå ska? man väntar man inte en vecka med ett veterinärsbesök när en hund har sympton som dessa:
Citat:
Ursprungligen postat av izuchi
..sen blev hon lite aggressiv och sen började flåsa och skaka jag trodde det bara var något tillfälligt kanske att hon var väldigt dålig i magen men hon har fortsatt med samma beteende i 3 dagar.

På dig själv du!
Citera
2009-05-27, 23:52
  #12
Medlem
ryttiputts avatar
Låter som klockren livmodersinflammation.

Varit hos veterinären och vad sa denne?
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback