Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2009-05-08, 14:40
  #1
Medlem
Evig och evig. Fel rubrik kanske.

Min fråga är om det skulle gå att lära en muskel att alltid arbeta. Att aldrig vila. Om man till exempel från att man var nyfödd tog en hantel och arbetade med samma rörelse om och om igen (När man blir större kanske man skulle ta större vikter). Skulle man i teorin kunna hålla på hur länge som helst. (Tills man dör såklart)?
Citera
2009-05-08, 14:44
  #2
Medlem
sommarlovs avatar
Hjärtat är ingen evig muskel, den vilar mellan slagen.
Dessutom ersätts cellerna hela tiden.

Bara blodflödet är ok ser jag inget konstigt i att en muskel är i ständigt arbete.
Citera
2009-05-08, 15:52
  #3
Medlem
Aleizohiets avatar
Det finns ju ngn biologisk benämmning pa muskler man styr medvetet och vilka inte (biceps och hjärta t.ex.). Den minns jag naturligtvis inte mer
Sedan är det ju sagt att hjärtat vilar mellan slagen, da kan man ju dra till med att hela matspljälkningen arbetar mer eller mindre hela tiden (iaf delar av den).

Jag saknar verkligen ett biologiforum här pa FB, detta har ju inget med Matte/Teknologi/Fysik att göra
Citera
2009-05-09, 15:30
  #4
Medlem
one_sizes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Aleizohiet
Det finns ju ngn biologisk benämmning pa muskler man styr medvetet och vilka inte (biceps och hjärta t.ex.). Den minns jag naturligtvis inte mer

Tänkte du på glatt (styrs automatiskt), tvärstrimmig(styrs med vilja) och så hjärtmuskel som om jag minns rätt är tvärstrimmig men är tveksamt om den går att viljestyra (fick nämligen fel på provet i massage och avslappning ( ) när jag skrev att hjärtat tillhörde till icke-viljestyrda muskler).

Biologiforum vore inte fel alls att ha på FB.
Citera
2009-05-09, 15:41
  #5
Medlem
Giorgis avatar
Diafragman är väl också i konstant arbete?
Citera
2009-05-09, 15:51
  #6
Medlem
ivanrebroffs avatar
Andra exempel på glatta muskler är hela matspjälkningskanalen, lungorna, urinvägarna, huden osv..
Citera
2009-05-09, 18:55
  #7
Medlem
Ett par sånna eviga muskler skulle jag vilja ha löst för att montera på en cykel tillsammans med ett litet batteri och en liten anordning som skickar ut små elsignaler för att få rätt timing på spänn/slappna av, bara tanka med lite proteindrink å köra :P
Citera
2009-05-09, 22:18
  #8
Medlem
tack så mycket. Har fått lite svar som känns bra Men håller med om att ett biologiforum borde finnas.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback