Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2009-05-07, 21:51
  #13
Medlem
Plutuss avatar
Man får bara hoppas att detta talspråk inte blir till skriftspråk. Tyvärr används det ganska flitigt.
Citera
2009-05-07, 21:53
  #14
Medlem
Nomohos avatar
jag tycker att fb är en onödig förkortning, när man talar då alltså. går precis lika snabbt att säga flashback. men är helt okej att skriva det (för att inte hyckla)
Citera
2009-05-07, 21:55
  #15
Medlem
Rex52s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nomoho
jag tycker att fb är en onödig förkortning, när man talar då alltså. går precis lika snabbt att säga flashback. men är helt okej att skriva det (för att inte hyckla)

Då kanske vi även ska börja skriva/tala windows live messenger då också (MSN)
Citera
2009-05-07, 22:37
  #16
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Plutus
Man får bara hoppas att detta talspråk inte blir till skriftspråk. Tyvärr används det ganska flitigt.

Jo, dessvärre är det väldigt många som skriver så i t.ex skolan.
Citera
2009-05-07, 22:57
  #17
Medlem
Benzoftws avatar
I sms blir det ofta "mkt" och "e" för mig, mestadels för att jag inte orkar sitta och skriva ut varenda ord, speciellt när man skriver korta sms fram och tillbaks. Samma sak med msn ibland, vill man få in något extra snabbt så blir det lätt "mkt" och "e", annars använder jag nog inga förkortningar.

Jag tycker att dessa förkortningar är helt ok att använda i chattsammanhang, fast det beror väl på vad man ska skriva. Skriver t.ex. aldrig "e d d som e...", utan man förstår tydligt vad jag menar när jag väl använder mitt kära "e"
Citera
2009-05-08, 01:28
  #18
Medlem
En som är helt onödig och fruktansvärd är cs istället för ses. En ynka bokstav.
Att använda e istället för är kan vara ett sätt att betona en dialekt, t.ex. citera en göteborgare. "De e la gött".
Såg förkortningen 3viligt häromdagen, riktigt ful och dessutom jobbig att skriva på såväl mobil som tangentbord.

Använder själv en del förkortningar för engelska fraser som brb, btw och irl. Dessa känns helt okej att använda i chattforum.
Citera
2009-05-08, 01:46
  #19
Avstängd
Paraflexs avatar
Förkortningar skapades ursprungligen till skribenter etc. för att kunna skriva fortare. Vi vanliga dödliga bör hålla oss ifrån sådana dumheter. Att använda t.ex. i stället för exempelvis borde vara olagligt!

Akronymer är undantaget.
Citera
2009-05-08, 01:54
  #20
Medlem
gisslans avatar
Jag förstår inte hur man börjar använda nya förkortningar som till exempel "mkt" istället för "mycket". Sitter man och tränar på att skriva det tills det sitter? När jag skriver "mycket" går det på en tiondels sekund, att börja skriva "mkt" istället skulle kräva att jag tänker efter varje gång jag ska skriva det och det skulle då ta längre tid än att bara instinktivt skriva "mycket".
Citera
2009-05-08, 03:08
  #21
Medlem
wonderlands avatar
tkr..tsms.. Avskyr jag. Ser ut som slakteriavfall.
Citera
2009-05-08, 03:14
  #22
Medlem
Avskyr "dax" och "oxå/åxå".
Citera
2009-05-08, 13:38
  #23
Medlem
netkos avatar
"ja" (jag) är ju det värsta som finns... blir alltid tårögd när folk skriver det
Citera
2009-05-08, 18:00
  #24
Medlem
jaamen då ska ni ju kolla in nårrlännskans fail stavnings probleem he ju ba födrööÖH-vlit

Åh! Fel tråd.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback