Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
Svara
2009-05-06, 18:00
  #1
Medlem
Innan jag börjar berätta om denna upplevelse så kan jag säga att jag inte är mycket för att skriva, men jag gjorde ett tappert försök då jag inte läst någon bra tripp rapport om varken spice eller cannabis.

Dosering: 0,3-0,4g
Kön: Kille
Ålder: 18år
Vikt: ca 80kg
Erfarenheter: Alkohol, Cannabis samt Spice gold

(Behöver inte ha några censurerade namn då jag faktiskt inte kommer ihåg alls vad vännen jag rökte med gjorde)

Jag och en vän till mig beställde den nya spice sorten: Spice Arctic Synergy.
Vi skulle röka det senare på kvällen hos honom. När jag gled ner på cykeln till hans lägenhet och gick in så öppnade vi påsen direkt, en kraftig mint doft spred sej från påsen ut i rummet.
Jag var beredd på att bli besviken, jag hade köpt kratom helgen före utan att få någon större effekt.

Vi satte oss i en soffa och började packa ner lite spice i varsin pipa.
Efter någon minut så tände vi på och rökte varsitt bloss, den kraftiga röken var ljuvlig när jag hade den i lungorna.
Vi rökte några bloss till sen efter 2-3min smällde det till i huvudet och vi vände oss mot varandra och tittade. Sen brast vi ut i skratt båda två, vi var glada för att det slog till så förjävligt mycket.

Med en gång så kände jag att jag inte visste var mina armar var, vi viftade båda i luften framför oss armarna såg ut som spagetti som om man kollade i en böjd spegel! Sen hörde jag en trumpet av något slag, man kunde höra att det var från grannen på övervåningen som spelade någon slags musik. Och medan jag tänkte på grannen så flög jag upp genom taket och satte mig i en mindre soffa och ett kraftigt ljus bländade, och en stor orkester stod och spelade och stirrade på mig. Det var lite läskigt, har aldrig varit med om något liknande förut. Jag försökte komma tillbaka till soffan som jag jag egentligen var i samtidigt som jag blev väldigt fundersam på vilken av världarna som var på riktigt. Rätt som det var så kom jag tillbaka iallafall.


Jag blev ganska rädd, tänkte nej, nu vill jag inte vara med längre detta räcker för mig!

Vi skuttade ut i köket båda två samtidigt för att få i oss nånting sött. Vi hittade saft som vi började blanda starkt, vi drack ca 2-3 glas var när vi hade gjort det så stod jag i köket och det enda jag fick fram var "Det är väldigt intensivt" och kämpade för att hålla balansen.
Jag tänkte hela tiden att ruset går över så småning om, allt det jag ser är inte på riktigt jag tänkte det för mig själv men jag trodde aldrig på det heller.



Jag funderade på hur länge jag hade haft ruset i mig, vi började nämligen kl 9 på kvällen
Så jag stirrade mot en digital klocka på videon och försökte få in skärpan. Klockan var bara halv 10! Det hade bara gått 30min och det kändes som timmar, jag blev överaskad av min upptäckt och sedan flög jag iväg i en dröm igen som jag inte alls minns vad den handlade om.
Efter 2 timmar av drömmande så blundade jag till, det kändes som 1-5minuter
När jag tittade på klockan igen så var den 7:30 på morgonen, och märkte att jag satt själv i soffan. Jag kände att jag hade ruset i kroppen fortfarande men det var betydligt lättare.
Jag vinglade ut genom ytterdörren och skakade på huvudet, kände mej överdrivet ny vaken.
Sen tog jag fel cykel och cyklade hem utan att märka något förens jag var halvägs hem och orkade inte vända.

Dagen efter så tittade vi hur mycket vi hade kvar i spicepåsen och vi hade delat på 1/5 del. Vi kom överens om att röka mycket mindre nästa gång ändå.

Sammanfattning: Ruset gjorde det möjligt att komma in i drömmar, vad jag än fantiserade om så kändes det som verklighet. Jag såg dock inga syner i den verkliga världen. Men det var helt klart värt det då jag längtar redan till nästa helg.

Rökt det varsamt, det är mycket kraftigare än Spice Gold/Spice Diamond/ och har inte alls så filosofiskt rus som Cannabis.

En helt galet kul drog om du vill bli riktigt stekt

Denna tripp rapport är några månader gammal, nu när jag har mer erfarenhet av detta spice preparat kan jag berätta att man måste ta allt på en gång, fungerar inte bra alls att boosta, så chocka hjärnan så får du bäst effekt.

Denna upplevelse får jag aldrig längre när jag rökt spice artic då det blivit väldigt många gånger, saknar det när jag läste igenom rapporten
__________________
Senast redigerad av laserlisa 2009-05-06 kl. 18:29.
Citera
2009-05-06, 18:18
  #2
Medlem
TheTruthFairys avatar
Sweet, skickar nog efter en påse senare ikväll. Störde mig på att ni inte skrev dos men såg senare att ni gjort det längre ner i den flytande texten. Nästa gång får du ta å skriva det längst upp för det är ju minst lika relevant som tidigare erfarenheter osv.
Citera
2009-05-06, 18:18
  #3
Medlem
balbas avatar
Låter som en rolig kväll. Lät som ett väldigt kraftigt rus för att vara Spice.

Edit: Tripprapporten får 3/5, den gick lätt att läsa och det flöt på men skulle vara roligare om den vore mer detaljrik!
__________________
Senast redigerad av balba 2009-05-06 kl. 18:32.
Citera
2009-05-06, 18:21
  #4
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TheTruthFairy
Sweet, skickar nog efter en påse senare ikväll. Störde mig på att ni inte skrev dos men såg senare att ni gjort det längre ner i den flytande texten. Nästa gång får du ta å skriva det längst upp för det är ju minst lika relevant som tidigare erfarenheter osv.

Tycker jag! Goodsmoke.se Är de billigaste sidan jag vet.

Ändrade, ge gärna betyg också



Citat:
Ursprungligen postat av balba
Låter som en rolig kväll. Lät som ett väldigt kraftigt rus för att vara Spice.

Japp. Galet hårt, trodde inte jag heller om spice förut.
__________________
Senast redigerad av laserlisa 2009-05-06 kl. 18:28.
Citera
2009-05-06, 19:16
  #5
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av balba
Låter som en rolig kväll. Lät som ett väldigt kraftigt rus för att vara Spice.

Har haft riktigt kraftiga rus på spice gold, diamond och arctic. Man ska dosera rätt och lagom(testa sig fram), för mycket kan ge ett obehagligt rus och för lite kan kännas lite tråkigt och trött.
Citera
2009-05-07, 10:53
  #6
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av heyhey1
Har haft riktigt kraftiga rus på spice gold, diamond och arctic. Man ska dosera rätt och lagom(testa sig fram), för mycket kan ge ett obehagligt rus och för lite kan kännas lite tråkigt och trött.

Håller inte med dej riktigt där. Själv tycker jag alla spice preparad(speciellt gold och diamond) vid låg dos ger en väldigt skön passiv uppåt känsla i huvudet.
Allt blir genast lite intressantare och förgyller min vardag utan att någon märker det på mig.
Citera
2009-05-08, 17:59
  #7
Medlem
3/5 får den av mig.
Den var välskriven men den saknade detaljerna som gör att man kan leva sig in i ruset
Citera
2009-05-08, 18:31
  #8
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av chimmyxain
3/5 får den av mig.
Den var välskriven men den saknade detaljerna som gör att man kan leva sig in i ruset

Okej Aa, förstår vad du menar det är nog inte så tilltalande då man inte skrivit själv.
Men jag är väldigt nöjd med 3/5 Inte åt helvete iallfall med andra ord.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback