Citat:
Ursprungligen postat av
Menlonson
Som du vill, jag länkade till en sida som jag tyckte sammanfattade det hela på ett tydligt och lättförståeligt sätt. Du delade tydligen inte min uppfattning så förbered dig för en wall of text.
Artikeln om Ryssland är ju uppenbarligen skriven med en hel del inslag av ironi och sarkasm. Rationalwiki startades som en motpol till "Conservadpedia" (en pseudovetenskaplig version av vanliga wiki). Anledningen till valet var att jag tyckte den förklarade och sammanfattade det hela på ett tydligt sätt.
Generellt gäller att ett påstående är falsifierbart om någon form av test eller observation kan göras för att visa att det inte stämmer. Påståenden som inte är falsifierbara kan inte heller undersökas vetenskapligt då det inte finns några tester eller observationer som kan visa att de är korrekta.
Det kan stämma att det kan krävas en hel del för att falsifiera en vetenskaplig teori, men det har väl mest att göra med att de har så otroligt mycket stöd att enbart en enda avvikelse troligtvis skulle ses som en anomali fram tills dess att fler liknande fynd skulle uppdagas.
När det gäller specifikt evolution så hade ju teorin kunnat falsifieras ifall man hade upptäckt att det inte förekom några förändringar över tid för de fossil som hittats. Eller ifall mutationer hade fungerat annorlunda och inte kunnat ärvas vidare på det sätt som sker. Eller ifall man hade sett att individer med liknande dna hade haft helt olika egenskaper. Eller ifall man hade kunnat visa att det fanns någon form av "spärr" som inte hade kunnat resultera i stora förändringar över tid. Eller ifall det kunde visas att urvalet eller miljöpåverkan inte gynnar reproduktionsförmågan hos bättre anpassade individer.
Det är egentligen bara fantasin som sätter gränser. Men du får se det som ett träd där teorin har en enormt bred bas som byggts upp och sedan förgrenar sig. Väldigt mycket av det vi ser i grenverket bygger ju på grunden/basen som teorin vilar på. Det är ju enorma mängder data som visar att de bitarna stämmer. Men hade teorin varit fel i grunden så hade ju också de datapunkterna sett annorlunda ut, men idag vet vi att grunderna stämmer.
Ponera att hela fundamentet som teorin bygger på helt magiskt hade förändrats/raserats från en dag till en annan, då hade vi ju också kunnat se det i alla framtida studier och kunnat konstatera att av någon anledning så har evolutionen slutat fungera, vår genetik (eller någon annan aspekt) har genom ett trollslag förändrats i grunden och nu är det något helt annat som styr utvecklingen (eller så sker ingen alls). Men för att det skulle kunna ske så krävs ju mer eller mindre magi, så därför kan man vara väldigt säker på det inte kommer hända.
Genom åren har det ju gjorts en mängd förutsägelser som visat sig stämma varav vissa hade kunnat falsifierat teorin om så inte hade varit fallet. Men mycket av det arbetet är ju redan gjort, så vissa av de punkterna som tidigare hade kunnat falsifiera teorin, har ju idag så mycket stöd att det mer eller mindre måste till magi för att dessa helt plötsligt skulle upphöra gälla. Men visst går det, på en mängd olika sätt, men det hade krävts en hel del arbete just på grund av att fundamentet är så starkt. Men vår förståelse för evolutionen byggs ju hela tiden upp mer och mer, så nya upptäckter kommer resultera i att nya förutsägelser/försök till falsifiering kommer kunna göras.
Men som sagt, tror inte du riktig förstår hur stark grund teorin vilar på. Det finns så mycket evidens för varje "delområde" (dna, fossil, etc), att de enskilda delarna var för sig hade räckt som belägg.
Jag tror inte att du förstår att jag inte påstår att evolution inte går att bevisa, och du verkar inte förstå att evolution inte motsäger en skapelseteori. Evolution är enligt mig fakta, alla människor kan observera att man t.ex. kan förändra hundar med tiden genom avel och selektion, det är nog ingen på jorden (förutom kanske vissa undantag) som kan förneka att en art kan förändras och utvecklas på olika sätt.
Det är skillnad mellan begreppen "evolution" och "evolutionsteorin", jag vet att många slarvar med detta och säger "evolution" när dom egentligen menar "evolutionsteorin".
Evolutionsteorin handlar inte enbart om evolution, utan även om evolution från en art till en annan art. Evolutionsteorin är en teori, just på grund av att vi inte kan observera förvandlingen av en art till en annan art. Om man i realtid hade kunnat observera att en art förvandlades till en annan art, så skulle det inte längre handla om en teori, utan om fakta.
Så falsifieringen av skapelseteorin är väl då att man kan observera att en art förvandlas till en annan art. Och jag måste också förklara vad jag menar med en art: Individer av samma art kan få avkomma med varandra, medans individer av olika arter inte kan få avkomma med varandra enligt Ernst Mayrs definition:
"Den klassiska definitionen, som brukar kallas det biologiska artbegreppet, myntades av Ernst Mayr som säger att en art är en grupp av naturliga populationer som reproducerar sig mellan populationerna eller åtminstone skulle kunna göra det, och som är reproduktionsmässigt isolerade från andra sådana grupper."
https://sv.wikipedia.org/wiki/Art
Jag anser att det är denna uppdelning som även bibeln har av olika arter.
Och skapelseteorin handlar
inte om bevis för Gud själv(vilket många envist vill missförstå), utan om efterverkningarna av Gud så som det beskrivs i bibeln om att arterna skapades var för sig, men detta är en del i bevisen för att Gud existerar. Man kommer aldrig med vetenskapliga metoder, med fysiska experiment eller annat kunna bevisa Gud själv, detta eftersom Gud existerar utanför det fysiska.