Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2009-05-05, 18:41
  #1
Medlem
Har spelat elgitarr ett par år nu.. har bra kontrolll på gitarren är inte så bra på teori kan iaf penta/blues skalan oså. Vill komma igång och lära mig spela hardcore nu aripeggos glider ner för strängarna med plektrumet? Vill lära mig! Några Rikigt riktigt bra videos/hemsidor oså?? Har kollat youtube men vill ha en rikitgt bra lesson så man känner att man gör framsteg.. Ursäkta om jag gjorde en tråd men har sökt faktiskt finns det någon tråd med svar på mina frågor kan ni ju klistra .. tack på förhand
Citera
2009-05-05, 18:43
  #2
Medlem
herrFlinthjartas avatar
www.ultimate-guitar.com har en del guitar lessons videos som är riktigt bra om du är medlem
Citera
2009-05-05, 18:53
  #3
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av herrFlinthjarta
www.ultimate-guitar.com har en del guitar lessons videos som är riktigt bra om du är medlem
ska kolla in!
Citera
2009-05-05, 19:27
  #4
Medlem
luddekluddes avatar
Jag tror det du letar efter är hur man ska sweepa.

Google är din vän: http://www.lmgtfy.com/?q=how+to+sweep+on+guitar
Citera
2009-05-12, 23:03
  #5
Medlem
Sök efter sweep, börja med 3 strängars kanske, få det tight och sedan öka. En sak som är bra att veta är vad arpeggiot går i för tonart, det skippade jag och har fått bakläxa på det nu (A)
Citera
2009-05-12, 23:10
  #6
Medlem
NEJ! Börja på 2 strängar!

http://www.youtube.com/watch?v=fEWs7...2340EF&index=2

Lär av mästaren. Jag började på 3 strängar. Men det är bra att lyssna på Petrucci. Han är ju överjävligt duktig på gitarr. Dessutom har han ju gjort en av dom klart bästa instruktionsvideofilmerna någonsin, Rock Discipline.
Citera
2009-05-12, 23:35
  #7
Medlem
brainspaces avatar
Fin lektion när han sitter och tokrunkar!
Citera
2009-05-13, 19:53
  #8
Medlem
Det är ju hans grejj, att tokrunka. Men det finns en poäng i vad han säger (annars skulle han nog inte säga det)! Jag har gett mig på hans "metoder" (även om jag inte följer honom ton för ton), och det ger resultat, det gör det faktiskt.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback