Tja, undrar bara hur man spelar Alfons Åberg på piano? Har sökt runt som en galning. Undrar också hur man gör för att spela den på datorn i FL studio med mera.
Iaf, vill ha noterna! tackar i förhand
Har inte noterna men det kan finnas någon midi fil med Alfons Åberg. Om du hittar det så ladda ner Synthesia. Då kan du se hur man ska spela låten rätt, både genom fallande "block" och du kan också visa notdisplay det är. Fast för det behövs det att du köper learning pack vilket du lätt kan fixa om du har PayPal konto och är villig att betala 18$.
Gratis om du inte bryr dig så mycket, 18$ om du vill ha fler funktioner alltså.
Originallåten är ju extremt komplex. Det är om jag minns rätt, 7 takt/8 takt variation i första delen som byts mot 11-takt mot slutet. Otroligt skön låt f.ö.!
Hjälper kanske inte att hitta låten, men du behöver vara beredd på detta antar jag.
Originallåten är ju extremt komplex. Det är om jag minns rätt, 7 takt/8 takt variation i första delen som byts mot 11-takt mot slutet. Otroligt skön låt f.ö.!
Hjälper kanske inte att hitta låten, men du behöver vara beredd på detta antar jag.
Något sådant var det, minns att min gitarrlärare lärde mig den. Rolig låt att lira när folk lyssnar för att den är så otippad.
tjoho, takten ser rätt ut, men det äro inget tonartsbyte sådär.
Hela låten går i D-dur. Så andra delen är rätt och första delen är rätt fast den ska upp från C till D. Sen går det en överstämma som ligger en ters över melodin i 11/8-delen. ackorden skulle jag tro är Gmaj7 i hela 15/8-delen sen Bm, G, C, A. Möjligt att de är harmoniserade också, typ Bm7, Gmaj7 osv
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!