Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2009-04-21, 18:38
  #1
Medlem
c^2s avatar
Hade tänkt spara i 3 nya fonder, eller funderar på det iaf, en i Kina, en i Ryssland och en i Afrika, men vet inte riktigt vilka fonder, någon som har något tips? Ge gärna tips om aktivt förvaltade fonder och även index i dessa länder.
Citera
2009-04-21, 23:19
  #2
Medlem
Jag sparar i Nordeas Rysslandfond. Sen jag började har den gått upp ca 50% så den har gått helt ok. Inga köp eller säljavgifter heller!
Citera
2009-04-22, 11:56
  #3
Avstängd
Baxuss avatar
Personligen har jag Swedbank Robur Ryssland, som jag valde framför Nordea Ryssland. Därför är mitt tips att checka de två och jämför själv. Tror att båda har inga köp och sälj-avgifter samt att förvaltningsavgiften är under 2 %.

Kinafonder är många och de är senast i raden att gå bra. Jag har ännu ingen kinafond då jag inte har bestämt mig för vilken, men två fonder har gått bra på min bevakningslista den senaste tiden (även då alla andra gick back), nämligen:
Carlsson China Microcap och Nordea Kinafond.
Citera
2009-04-23, 07:22
  #4
Medlem
Finans.killens avatar
Om hjulen i världen börjar snurra igen så borde ju råvaru-lagret här på planeten, Afrika, göra avkastning som fan.
Citera
2009-04-23, 10:53
  #5
Medlem
c^2s avatar
Afrikafond då?
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback