Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2009-04-15, 17:44
  #1
Medlem
knostos avatar
Tycker att det finns många fina tankar om NV staten, jag tycker dock att diskussionerna blir väldigt teoretiska och det är något som jag avskyr! Jag tänkte därför att vi leker med tanken att NV staten etableras i Norge, Sverige, Danmark, Tyskland, Beneluxländerna, Polen, Baltstaterna och Finland. Det uppstår alltså en plats på jorden där NV staten etableras och blir ett fungerande styrskick. Det mesta som behövs inom ekonomin finns inom "landets" gränser, handel utförs med omkringliggande stater som är så snälla att de inte tänker invadera vårat land. Landet kallas Knostos Fria Republik för er som vill ha ett namn.

Den exakta utformningen för hur staten styrs är underordnad i denna tråd!

Vad jag söker svar på är hur ni skulle passa in i detta land? Vilka tjänster och produkter ser ni att ni skulle tillhandahålla och hur tror ni att ni skulle passa in i detta samhälle. Möjligen kan detta bli lite för personligt för vissa då ni förväntas motivera era tankar kring er själva, försök ändå att ge en liten motivering samt vad ni ser kan vara problem med era tjänster/produkter. Om ni t ex skall producera LSD till folket finns det möjligheten att andra även gör detta, om ni skall bygga infrastrukturer (vägar, banker, skolor etc) förutsätt att även andra gör detta, osv.

Min plats i en ev NV stat skulle troligen vara en form av mellanhand/mäklartjänst som riktas mot nischade produkter och tjänster som inte ligger inom det normala. Jag skulle troligen försöka bygga upp en infrastruktur för detta i form av ett disitributionssystem. Mina största farhågor är att mitt sociala nätverk idag är väldigt lite. Även om jag har familj, vänner och bekanta runt om i Knostos Fria Republik ser jag detta nätverk som väldigt litet och troligen hämmat då mina möjligheter att söka i hela Knostos Fria Republik.

Det finns även vissa färdigheter som skulle göra att jag kan komma att passa in i en samordnade del i nätverk. Tänk den riktiga sekreterartjänsten så får ni en bild av vad jag menar.

Jag har även en viss förmåga att få "saker att fungera" när det skiter sig som jag ser att det kan finnas en marknad för..

Jag ser inte mig som en produktägare/utvecklare utan mer som en användare som applicerar andra idéer och uppfinningar i nya sammanhang.

Gå loss i min tråd...
Citera
2009-04-15, 18:55
  #2
Avstängd
Kreneks avatar
Skulle slå mig in i porrbranschen genom att göra porr med unga flickor, efterfrågan är gigantisk och den som snabbt kommer föra ut sådana produkter kommer bli väldigt rik.
Citera
2009-04-15, 19:19
  #3
Medlem
timpakays avatar
Byggbranschen, projektledare eller liknande karriärist gärna ekonomi i bilden också. Kanske startar eget vid sidan om någonting roligt som har låga löpande kostnader, typ egen konsultbyrå. Iofs skiljer detta sig inte så mycket från vad jag tänker göra i Sverige som det är nu.

Edit: Just det, efter TotalLiberal's post kom jag på att jag också skulle öppna en webshop eller liknande och specialimportera vissa skjutvapen som var mer exklusiva och sälja.
__________________
Senast redigerad av timpakay 2009-04-15 kl. 19:35.
Citera
2009-04-15, 19:28
  #4
Avstängd
TotalLiberals avatar
Jag skulle erbjuda människor som är intresserade av kroppsbygge möjligheten att effektivare nå sina mål genom att kunna köpa dopingmedel lagligt.

Jag skulle låta de människor som pga egosexualitet, objektifieringsfetisch eller av annan anledning tänder på att prostituera sig, en möjlighet att på ett säkert och bra sätt kunna förverkliga detta i en trygg bordellmiljö med larmknappar och säkerhetsvakter.

Jag skulle erbjuda stöd och leverans av material (t.ex. vapen, laserstörare, Rakel-detektorer etc) till alla människor världen över som förtrycks av socialistisk eller islamistisk moralism och vill värja sig mot den.

Jag skulle hjälpa alla människor som vill fly från sina respektive diktaturer och som vill leva i tolerans och frihet, möjligheten att komma till Knostos Fria Republik, dvs så kallad "människosmuggling".

Jag skulle erbjuda webhosting med principiell yttrandefrihet, där alla fick bli kunder, även de jag personligen inte sympatiserar med.

Med pengarna jag tjänade skulle jag finansiera fritagningsinsatser till alla politiska fångar runtom i världen, som sitter i fängelse enbart som följd av socialistiska lagar och som inte gjort någon annan faktisk skada mot någon. T.ex. småföretagare som betalat för lite i skatt.
Citera
2009-04-16, 15:53
  #5
Medlem
Omedelbart starta min egen DRO (Dispute resolution Organization)!
Citera
2009-04-16, 15:55
  #6
Medlem
unsungs avatar
Säkert vara säljare, precis som idag men med den viktiga skillnaden att jag faktiskt tjänade mina X kronor i månaden och inte X kronor - Y kronor.
Citera
2009-04-16, 16:05
  #7
Medlem
iddqds avatar
Förmodligen hade jag pluggat precis som idag. Sen hade jag skaffat ett jobb som programmerare eller startat eget företag.
Citera
2009-04-16, 16:13
  #8
Medlem
BushwickBills avatar
Jag skulle definitivt öppna en shooting-range där man får avfyra allt ifrån granatgevär till minigun. Har väl en 10-tal idéer som jag skulle vilja realisera men som självklart Hitler-Fredrik sätter stopp för då det anses allt ifrån omoraliskt till osäkert. Funderar seriöst på att bli krimminell och tillgodose alla konsumenter med det som gör livet trevligt och roligt att leva, ingen jävla kollektivist ska få diktera vad jag och mina medmänniskor ska få göra! Det är väl förövrigt en av vår tids stora tragedier, så många idéer och uppfinningar som går förlorade bara för att valfri byråkrat vill spela gud.

TotalLiberals idéer får mina sympatier, var det förresten inte du och jag som tyckte vi skulle spränga skatteverket i en tidigare tråd? Eller var det AttackLiberal? Jag är iaf fortfarande för att spränga lite totalitära hyllningsverk.
Citera
2009-04-16, 16:35
  #9
Medlem
Kheperas avatar
Mitt liv i en NV-stat skulle nog inte skilja sig så mycket från hur jag lever idag. Jag skulle förstås ha mer pengar och kunna spendera mer, men djupare sett vore det inte någon enorm förändring.
Citera
2009-04-16, 17:40
  #10
Avstängd
AmandaPandas avatar
Jag tar på mig uppdraget som oppositionsledare.
Citera
2009-04-16, 17:48
  #11
Medlem
Reltihs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AmandaPanda
Jag tar på mig uppdraget som oppositionsledare.

Mot vad?

Jag själv skulle nog bli liggandes på marken, med liberaler som kommer och sparkar mig lite då och då.
Citera
2009-04-16, 17:51
  #12
Avstängd
AmandaPandas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Reltih
Mot vad?

Mot nattväktarstaten givetvis.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback