Citat:
Ursprungligen postat av ........
Ungefär som att jämföra en gammal volvo 240 vs Ferrari
pris/prestanda så vinner volvon stort, eftersom den kostar 1% av Ferrarin men å andra sidan bara går en 1/4 del så fort.
Han vill ge 4-5k för moderkort och CPU, varför inte satsa på en rigg som är framtidssäker direkt? Kanske inte behöver 8 GB ram direkt om han har råd, kan ju börja med 2 GB och köpa vid behov.
Nej det är inte som att jämföra en Volvo och en Ferrari, så dålig är inte Phenom II, i7 är framtidssäkrare men hur länge är osäkert! Att ta de där 2500 mindre som amdn kostar och spara dom tills AMDn blir dålig och sen köpa en ny rigg då kommer garanterat vara bättre än i7an.
Jag ser ingen anledning att köra på i7 förutom att det ger maxprestanda just nu, uppgraderingsmöjligheterna är ju mer eller mindre ickeexisterande och de ska ju snart börja göra i5!
edit: Men snälla lilla du! Gå in och kolla på Sweclockers ffs! De har slagit världsrekord i klock med en AMD!
Du kanske ska vända dig till mer än en recension för att se vad som är rätt eller fel? Eller tar du och baserar klockmöjligheter på 1 exemplar av varje tillverkare? Isf är du dummare än du verkar.