Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 4
  • 5
2009-04-29, 20:14
  #49
Medlem
Allt_är_tagets avatar
Blev lite fel där med Las och löntagarfonderna xD



Nåja...Dina förslag erbjuder ju uppenbarligen inte samma saker som löntagarfonderna. De skapar antingen stelhet (Japan) eller indirekt tvång (Försäkringar).

Arbetaren och arbetsgivaren är fast med varandra utan att de känner tillit till varandra eller lever i harmoni med varandra.

Jag förstår fortfarande inte hur löntagarfonderna skulle vara sämre.
Dessa är bland det mest genialiska sossarna kommit upp med tycker jag.
Det är ju som en försäkring direkt sammankopplad med hur väl företaget går.
Det skapar symbios och flexibilitet hos båda arbetsgivare och arbetare och mildrar "klasskonflikten".
Citera
2009-04-29, 20:37
  #50
Medlem
jnilssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Allt_är_taget
Arbetaren och arbetsgivaren är fast med varandra utan att de känner tillit till varandra eller lever i harmoni med varandra.
Löntagarfonder innebär en statlig inskränkning av avtalsfriheten. Person A och B kan rövknulla varandra utan att staten lägger sig men om A anställer B så tvingar staten A att emittera aktier till B, d.v.s ge B ägande. Varför inte inskränka parternas rätt att komma överens även då det gäller sexuella samarbetsformer?

Staten kan även förbjuda skilsmässa i hopp om att makarna skall känna större tillit till varandra.

Citat:
Ursprungligen postat av Allt_är_taget
Jag förstår fortfarande inte hur löntagarfonderna skulle vara sämre.
Var det så svårt att förstå problemet med privat risk och socialiserad vinst?

Du skuldsätter dig, startar företag och anställer mig och min polare. Vi blir då tre delägare med en lag om löntagarfonder. Jag och min polare röstar ner dig och beslutar att likvidera företaget och dela tillgångarna. Du har hela skulden kvar, men bara 1/3 av tillgångarna. Jag och min polare har vardera 1/3 av tillgångarna. Bra, för risk är det värsta jag vet.
Citera
  • 4
  • 5

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback