Citat:
Ursprungligen postat av uniqez
Har en rör för det LÅTER BÄST och ger varmare ljudet och mer som det ska låta
//uniqez

Hur "ska" en gitarr låta?
Här är min teori om varför musiker gillar rör.
Tänk dig en målning. Det är något levande, något som en person har skapat med sin fantasi och sin kropp.
En målning är alltså ett levande ting, därav konst. Om målningar inte vore konst (alltså något levande) så vore det väll mer som en tapet?
Kan inte konsten vara levande så dör den. Den blir ett dött ting. Ett konstverk är när en person kan formulera känslor via "döda ting".
Samma sak är det med musik. Musik är ett levande ting. Utan livet i musiken, så blir det ett dött ting.
Det är nog lite som med transistorer. Då transistorer är i regel väldigt exakta (d.v.s dom kommer alltid ge samma kurva i spänning och ström), så kan dom uppfattas som mer "döda", då det aldrig förekommer skillnad i signalkvaliteten p.g.a temperatur eller liknande.
Så är det inte med rör. Rör anses mer "variabla" då temperaturen inomhus eller utomhus påverkar starkt karaktären på ett uppvärmt rör.
Kan det vara så att bara för att göra musiken mer levande (alltså mer konstnärlig) så vill man har rör?
Jag kan inte hitta någon mer förklaring till varför folk gillar rör.
Citat:
Ursprungligen postat av Ellington
Alla andra har rör, så jag måste följa strömmen.
Jag tittar ofta inte vad andra har, eftersom jag hellre vill ha något jag själv tycker är bra. Annars kommer ju "personligheten" i musik att dö ut.

Men vill du bli lika cool som mig, så kan jag gärna signera din transistor (som du skall köpa bara för jag har en)