Citat:
Ursprungligen postat av
revlistom2905
Som är känt så kommer den vanligaste lasten 7-8 av 10 vara 2 AMRAAM och 2 JDAM, varav de förstnämnda sitter på dörrarnas insida för att få en ok "weapons release" och de senare inne i buken varifrån det inte är praktiskt att avfyra AMRAAMs ifrån även om det är möjligt, ytterligare en orsak att inte vilja placera AMRAAMs direkt under buken är temperaturproblemen där marginalen är endast några grader.
Ja, när F-35 flyger attackuppdrag i högsta hotmiljö, så kan F-35 "bara" bära 2st 900kg bomber och 2st radarjaktrobotar.
I samma hotmiljö så kan F-22 bära 2st 450kg bomber och 2st IR-jaktrobotar.
Fpl39, EF2000, Rafale, F-15, F-16, F/A-18 och Su-35 kan bära 0st 0kg bomber och 0st jaktrobotar i samma miljö.
Till skillnad från Fpl39, EF2000, Rafale, F-15, F-16, F/A-18 och Su-35 (och i mndre mån F-22) så finns det dock förutsättningar att på sikt utöka F-35.ans förmåga på det området, med 4st 450kg bomber, eller 8st SDB, samt 4st radarjaktrobotar och 4st IR-jaktrobotar som möjlig bestyckning med nya versioner av existerande robotar. Med en ny kompaktare jaktrobot som t.ex. Cuda, så skulle den invändiga jaktlasten kunna utökas ytterligare från 8st jaktrobotar till 16st, samtidigt som man då som sagt bär attacklast invändigt.
Citat:
Ursprungligen postat av
revlistom2905
Resultaten visar (IOT&E) att det tar ca 2 dygn att sätta upp ALIS i en "forward position" och just nu dagar för att generera och verifiera MDL samt att föra över F-35 i en forward position dvs koppla den till ALIS tar åtminstone 12 h. Finns planer att få ner dessa tider men då pratar vi 2030-tal.
Vilket fortfarande inte innebär att det tar flera dygn att klargöra en kärra, utan bara att det tar dygn att upprätta en ny krigsbas med ALIS om detta inte är förberett innan. Och det går fortfarande att flyga kärran utan ALIS. ALIS finns där för att se till att underhållet på lång sikt, ger minimal nedtid.