Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2009-04-07, 20:41
  #1
Medlem
Absus avatar
Undrar bara lite snabbt, hur pålitlig sådan emulering är?

Hade tänkt spela igenom Final Fantasy VII, men har inte kvar mitt Playstation.
Finns det chans att det buggar ur sig helt oväntat? Man kanske borde köpa ett PS2 och ett nytt FFVII istället?
Citera
2009-04-07, 20:49
  #2
Medlem
teowinds avatar
Det finns PS-emulatorer som funkar rätt så bra. Var ett tag sedan nu, så har inte så stor koll på vilka som är de bästa idag. Du kan ju kolla på ePSXe eller PCSX, de borde nog kunna köra FFVII
Citera
2009-04-07, 20:50
  #3
Medlem
Ingoteras avatar
Bara man tar sig lite tid att göra rätt inställningar m.m. så funkar det bra.
Men på PSX är det hyffsat med inställningar och sådant som ska göras, så är du inte så bra med datorer och liknande kan det vara ganska svårt.
Citera
2009-04-07, 21:21
  #4
Medlem
Cum*s avatar
Det behöver inte alls vara så svårt.

pSX är en emulator som försöker emulera playstationet till 100% dvs utan en massa plugins. Fördelen är att det i stort sett bara är att starta och köra. Nackdelen är att grafiken inte riktigt blir lika skarp som på ePSXe t.ex.

Detta behöver då inte vara något negativt. Gillar man grafiken på PSX:an och är ute efter orginal-känslan så är det ju inga problem.

http://psxemulator.gazaxian.com/

Edit: Annars finns det ju en PC-version av Final Fantasy 7 också.
Citera
2009-04-07, 21:33
  #5
Medlem
Poddes avatar
Varför inte tanka PC versionen?
Citera
2009-04-08, 10:19
  #6
Medlem
Absus avatar
Har testat emulatorn pSX. Verkar fungera bra, men frameraten varierar (och därmed även hastigheten på ljudet). Detta gör att musiken saktas ned ibland, och sånt.

Något som går att åtgärda? Hittade en funktion som heter frameskip, men den får istället bilden att hacka.
__________________
Senast redigerad av Absu 2009-04-08 kl. 10:23.
Citera
2009-04-08, 12:39
  #7
Medlem
Absus avatar
Fullskärmsläge löste problemet.
Citera
2009-04-21, 13:44
  #8
Medlem
moshomaniacs avatar
Funderar på attl adda ner en Playstation emulator, men kör ni med handkontroll då? I så fall, har ni någon att rekomendera?
Citera
2009-04-21, 13:50
  #9
Moderator
Falukropps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av moshomaniac
Funderar på attl adda ner en Playstation emulator, men kör ni med handkontroll då? I så fall, har ni någon att rekomendera?


Har en Logitech Dual Action. Rätt av en ripoff av Dualshock-controllern. Funkar jävligt bra, och kostar inga rasande belopp.
Citera
2009-04-21, 17:32
  #10
Medlem
Tsubasas avatar
PC versionen av final fantasy vii kan var väääääldigt svårt att få att fungera, jag fick det att fungera efter ungefär en hel dags meckande med inställningar

så det är nog lättare skulle jag säga att köra med ePSXe emulatorn. Som handkontroll kör jag en PS2 handkontroller med den här adaptern (man kan ha två kontroller i den adaptern så man kan spela tex fifa två-player)

PS2 - Handkontroll till PC USB
USB-adapter för PS2
http://www.kjell.com/

gick ej att direktlänka.
Citera
2009-04-21, 22:27
  #11
Medlem
cockneybastards avatar
Citat:
Ursprungligen postat av moshomaniac
Funderar på attl adda ner en Playstation emulator, men kör ni med handkontroll då? I så fall, har ni någon att rekomendera?

Xbox360 kontrollerna funkar utmärkt att köra med då dom är så lika Playstation kontrollerna (om man bortser från platsen på spakarna), och dom funkar utmärkt till ePSXe.
Ända gången jag har haft problem är när den bestämde sig för att dubbeltrycka när jag spelade Tekken3. Så har du en 360 kontroll med sladd så kan du köra med den.
Citera
2009-05-06, 16:29
  #12
Medlem
Ramaskriets avatar
Själv kör jag på ePSXe och det har inte buggar en enda gång för mig. Funkar alldeles utmärkt.

Tankade det från TPB, men den infon hör inte hemma i denna del av forumet...
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback