Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2009-04-02, 12:22
  #1
Medlem
Hej, jag har två frågor

1. Får en facklig organisation gå ut i strejk ifall förhandlingar om ett medbestämmandeavtal har brutit samman?

2. Får en facklig organisation förklara sin arbetsgivare i blockad på grund av att arbetsgivaren inte har betalat löner på ett tag?
Citera
2009-04-02, 13:28
  #2
Medlem
Utveckla din första fråga lite. Finns det ett kollektivavtal på arbetsplatsen?

2. Ja, om löner inte betalas ut får de anställda strejka med omedelbar verkan, alltså utan varseltid. Sen är det väl lite svårdefinierat vad "ett tag" innebär om man inte fått sin lön.
Citera
2009-04-02, 14:23
  #3
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Uke...T-feldt
Utveckla din första fråga lite. Finns det ett kollektivavtal på arbetsplatsen?
Jag vet tyvärr inte om det finns ett kollektivavtal eller inte. Men är det inte så att medbestämmandeavtalet måste ingå i kollektivavtalet? Därmed visar det att det inte finns något kollektivavtal och att strejken är tillåten. Eller är jag ute och cyklar?

Eller har det endast att göra med om det finns kollektivavtal eller inte?


Citat:
Ursprungligen postat av Uke...T-feldt
2. Ja, om löner inte betalas ut får de anställda strejka med omedelbar verkan, alltså utan varseltid. Sen är det väl lite svårdefinierat vad "ett tag" innebär om man inte fått sin lön.
Tänkte också bara tillägga att det gäller blockad och inte strejk här (så det inte missuppfattas).
Okej, så de anställda tillåts alltså att bryta kollektivavtalet på grund av att arbetsgivaren har gjort det när han inte betalt ut lönerna?
__________________
Senast redigerad av Jonas111 2009-04-02 kl. 14:40.
Citera
2009-04-03, 00:22
  #4
Medlem
alltså det är ju alltid rörigt sånt här. Men ett medbestämmandeavtal är ju någonting ni förhandlar om och som jag försår då brutit samman. ert syfte är att gå ut i strejk för att sätta press på arbetsgivaren? är fackföreningen inte omfattad av kollektivavtal gäller varseltiden 2 veckor innan ni får strejka. är ni medlemmar i en fackförening som är med i någon större arbetstagarförening som LO eller Unionen omfattas ni av fredsplikten och har inte rätt att strejka efter lokala förhandlingar. Det ska först till centrala förhandlingar och sedan efter det kan exv Metallstyrelsen (om ni nu är medlemmar i metall) centralt varsla om strejk. Det kan ni inte göra på lokal nivå.
Men det finns som sagt många om och men här och varierar såklart från fall till fall och vilka oegentligheter som dykt upp. ni kanske kan hitta något annat som ni kan hugga på och på så vis få till nya förhandlingar med stöd från diverse lagar och att ni hotar med inspektioner, tillsyn, lagar, goodwill, tidningsskriverier etc.

Löner eller andra former av kontanta medel arbetsgivaren är skyldig er undantas från fredsplikten och ni har rätt att vidtaga stridsåtgärder med omedelbar verkan. jag sätter likhetstecken mellan blockad och strejk här då jag antar att ni inte kommer att arbeta och försöka blockera arbetsplatsen från strejkbrytare som vill arbeta.
Citera
2009-04-03, 02:47
  #5
Medlem
Vill bara förtydliga sista punkten där: Ni bryter inte mot kollektivavtalet. Lagen ger stöd för dessa åtgärder och kollektivavtalet gäller alltså inte om en sådan situation uppstår. Bara för att det inte ska låta så drastiskt eller negativt för er del.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback