Citat:
Ursprungligen postat av slabadan
När du slutar en anställning upphör dock din relation med den arbetsgivaren. Om du jobbar under uppsägningstiden så får du ut din innestående semesterlön/ersättning i samband med att anställningen upphör (på sista lönen). Sen börjar du om från början hos den nye arbetsgivaren.
Du kan alltså inte arbeta upp semester hos en arbetsgivare och föra över detta på nästa.
Jag lånar tråden lite, hoppas det är ok, jag är med i en ideell förening som håller på att anställa en av våra medlemmar och arbetsrättsligt går det lite sisådär för närvarande, milt sagt... Vi har en kille som ska ha en deltidsanställning för ett visst projekt i 6 månader. Så långt som vi har kommit nu i efterforskningarna så har vi fattat det så att han ska tjäna in semesterlön under den tid han är anställd hos oss, som han sen inte kommer kunna ta ut i betald semester eftersom han nästa år inte kommer vara kvar på tjänsten (projektet upphör). Då ska han istället få den intjänade semesterlönen som semesterersättning när han slutar.
Hur blir det med hans intjänandeår om vi skulle anställa honom igen, på en annan tjänst för ett annat projekt? Då är ju den gamla anställningen slut och han har fått ut den intjänade semesterlönen som semesterersättning i en klumpsumma. Börjar han om med ett nytt intjänandeår på nästa anställning hos oss? Det låter ju inte alls bra, då får han ju aldrig njuta den betalda semesterns frukter, utan ersätts ständigt med pengar när anställningen upphör - dvs inte på sommaren när han kanske vill ha semester och behöver pengarna.
All hilfe mottages tacksamt!