Citat:
Ursprungligen postat av
fruOl
Min mamma är också död. Hon var strax efter 50 när hon gick bort för snart 20 år sedan, sorgligt men det är ju inget jag sörjer nu även om det kommer stunder av saknad. De flesta av oss förlorar våra föräldrar...men vi beter oss inte som book ändå. Hon kan inte skylla på mammans död längre..och hennes syster Pia? Hon sörjer ju också sin mamma men hon lever vidare och verkar vara som vilken medelålders kvinna som helst, var det bara Anna som Mammis styrde o ställde med? Eller var det så att mammus styre o drog i Anna för att hon var tvungen? För att Anna tidigt visade dessa drag och hon som mamma ville försöka styra saker till rätta?
Anna har väl någon npf, som gör att hon har svårt att klippa navelsträngen till det förgångna, till morsan och att ö h t vara självgående och företa sig något.
Har sett liknande beteende på andra håll.
Annas halvsyrra Pia fick väl bra gener från sin pappa, som inte är densamma som Annas pappa och bla därav, får man misstänka gör att systern är annorlunda och tycks fungera normalt.
Att Anna utsågs till familjeförsörjare och fick familjemedlemmar att säga upp sig för att ta hand om familjeföretaget Anna Book, när Anna var i tonåren, har väl dragit sitt strå till Annas enorma höstack. Annas "karriär" tog ju tvärstopp innan den kom igång på riktigt.
Kan ju inte vara så kul, speciellt inte för en superkänslig tjej som Anna.
Anna påminner på sätt och vis om många av dessa original man sett på Idol..