Citat:
Ursprungligen postat av Nejtack sittner
Har hittat ett perfekt ställe, en glänta i skogen nära till ens hem där ingen är. Vattendrag finns i närheten, skall ut och gräva snart.
Vet att man ska helst ha värsta autoblommande skiten osv osv, men jag kör på lite WW frön samt ett par matanuska korsningar jag har hemma.
Ska vegga hemma ett par veckor innan, så jag börjar väl snart. Kommer väl sätta ut dom i mina gropar nån gång i mitten av april, då är dom en bra bit på vägen med veggen iaf.
Har noll erfarenhet av utomhusodling (än sålänge...) men har rätt bra koll på hur dom vårdas i min lägenhet.. Nåväl.., det som jag blev lite fundersam över var din avsikt att plantera dom utomhus redan i mitten av april.

..?
Antar att du bor i vårat avlånga land och april månad lär definitivt göra livet surt för grödorna.. Tänk på att snö, frost, minusgrader och allmänt jävulskt skitväder som kan dra in helt utan förvarning under april och även första veckorna i maj kan bjuda på ett högst olämpligt väder. April är årets mest ostabila månad vad gäller väderleken, så du får be till vädergudarna och tända en spliff för att blidka dem om du skall turen på din sida..
Själv tänker jag plantera sista dagarna i maj eller första veckorna i juni. Allt beror ju naturligtvis på hur vädret utvecklar sej. Det jag bekymrar mej mest över är hur fasiken dom skall hinna blomma och "mogna" innan hösten gör sitt.. Men som sagt, bara att köra på. Mina Trainwrecks kommer iaf vara rejält robusta tills det är dags för dom att flytta ut..